Факт смерті матері, померлої на тимчасово окупованій території, син встановив через суд
Дата публікації: 02.08.2018
Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку
Жінка померла на тимчасово непідконтрольній Україні території. Відтак її родина, маючи документи, які не є дійсними в нашій державі, не могла отримати допомогу на поховання та отримати залишок її пенсії. З подібними проблемами люди звертаються дуже часто, говорять юристи Сумського офісу Мережі правового розвитку і подають один із успішних алгоритмів вирішення проблеми.
- На жаль, внаслідок озброєного конфлікту випадків смертей людей, померлих на території, тимчасово непідконтрольній Україні, дуже багато. Трапляється так за різних причин: у людей загострюються хронічні, серцеві захворювання, у них діагностують онкологію тощо, – констатує співробітниця Офісу при громадській організації «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна.
Подібне сталося і в родині Леоніда Міщенка*, який звернувся до Сумського Офісу з проханням допомогти узаконити факт смерті його матері. Після переселення 53-річний чоловік живе і працює у Сумах, має статус ВПО. Мама Леоніда у віці 82 років померла в одному з сіл Лугутинського району Луганщини, на території, яка наразі не контролюється державними органами влади України. Саме там сину видали свідоцтво про смерть матері. Однак, в Україні, як відомо, такі документи є просто «папірцями» – недійсними і такими, що не створюють правових наслідків (на підставі п.1-3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» №1207-VII від 15.04.2014 р.).
Відтак родичі померлого позбавлені можливості оформити допомогу на поховання, а також отримати залишок його пенсії.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера допомога на поховання виплачується у розмірі двомісячної пенсії померлого тим особам, які здійснили поховання. Якою саме є ця сума та залишок пенсії – справа індивідуальна. Основне завдання правників у даному випадку – встановити факт смерті особи, померлої на окупованій території.
- За подібним алгоритмом повинні діяти усі громадяни, якщо йдеться про встановлення факту смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території. Незалежно від того, чи мають вони статус ВПО чи просто приїхали та не ставали на облік як переселенці. Наразі немає інших шляхів вирішення цієї проблеми: встановити факт смерті чи народження особи можна тільки через суд, – роз’яснює юристка Офісу Катерина Апихтіна.
Леонід Міщенко отримав від співробітників Офісу необхідну безоплатну правову допомогу, Катерина Апихтіна допомогла йому підготувати заяву до суду про встановлення факту смерті матері.
Суд прийняв позитивне рішення з цього питання, керуючись п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального Кодексу України.
Далі відповідний відділ державної реєстрації актів цивільного стану територіального управління юстиції здійснив державну реєстрацію смерті, а також видав пану Леоніду свідоцтво про смерть матері та відповідний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Все це узаконило факт смерті жінки і дозволило родині померлої отримати передбачені законом виплати.
Посилання на рішення суду у Єдиному державному реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/73720641
* Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.