Жінку з інвалідністю незаконно «виписали» з квартири
Дата публікації: 23.08.2018
Автор: Марина Лисич, юристка Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку при БМГО «Правова єдність»
Суд незаконно визнав жительку Білої Церкви такою, що втратила право користуватися житлом. При цьому рішення було прийняте з численними порушеннями закону. Більше того – жінці навіть не надсилали позови та не повідомляли про судові засідання. Не втратити квартиру людині з інвалідністю допомогли в Білоцерківському офісі Мережі правового розвитку.
У липні до Офісу при Білоцерківській міській громадській організації «Правова єдність» звернулася місцева жителька Ірина Нестеренко*. Жінка, інвалід І групи, прийшла за перенаправленням Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Розповіла, що у березні цього року, під час заочного розгляду справи, рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області її було визнано такою, що втратила право користування квартирою. Її «виписав» із неприватизованого житла чоловік, з яким у неї фактично вже давно не було шлюбних відносин.
Про наявність заочного рішення суду від 07.03.2018 року вона випадково дізналася в кінці червня 2018 року, звернувшись до ЖЕКу за довідкою про місце свого проживання.
Після того, як пані Ірина отримала копію заочного рішення, її обуренню не було меж. Варто зазначити, що пані Ірину як відповідачу по справі належним чином не повідомили про час розгляду справи, вона також не отримувала судових повідомлень та самого позову. Відповідно, і не мала змоги з’явитися до суду, подати відзив на позов і докази на його спростування.
Суд в своєму рішенні як на доказ не проживання пані Ірини посилається на акт від липня 2016 року. Однак на момент винесення рішення від моменту складання акту пройшло майже два роки, що фактично унеможливлює підтвердження факту проживання/не проживання пані Ірини протягом останнього періоду часу.
До того ж такі акти подібного змісту складаються комісією з представників ЖЕКу, а не одноособово начальником ЖЕКу (що й було зроблено в цій справі).
Крім цього, суд посилається на те, що пані Ірина не проживає у спірному житлі без поважних причин, хоча сама жінка це категорично заперечує.
Від 2015 року за заявою її чоловіка (Позивача по справі про виписку) газова контора припинила газопостачання у квартирі, запломбувавши газ. При цьому пані Ірина не мала можливості приготувати їжу, зігрітися в зимовий період тощо. Враховуючи похилий вік жінки (72 роки) , живучи в таких умовах, вона ще більше занедбувала своє життя та здоров’я. Своїми діями її чоловік створив їй нелюдські умови для проживання. У жовтні 2017 року Ірині Нестеренко встановили І групу інвалідності (підгрупа Б) по зору. Її стан здоров’я надзвичайно погіршився. Вона потребувала постійного стороннього догляду. Оскільки жінка практично сама не могла собою опікуватися, то вимушена була переїхати жити до сестри. Крім вказаного, пані Ірина мала ще з десяток доказів того, що її виписали незаконно.
Юристка Офісу, вислухавши всю історію, допомогла оформити пані Ірині заяву в суд про скасування заочного рішення.
Коментує юрист
- Згідно зі ст. 288 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з’явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.
- Відповідно до статті 284 Цивільного процесуального кодексу України заочне рішення може бути переглянуте судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
- Частина 3 ст. 284 ЦПК України зазначає, що учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Результат дій юристки не забарився. 30 липня 2018 року заочне рішення при «виписку» Ірини Нестеренко з квартири було скасовано та призначено справу до розгляду в загальному порядку. Це дасть можливість жінці бути присутньою на судовому засіданні і надати докази, які мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Посилання на рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/75596399
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.