facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Що робити, коли не вистачає трудового стажу

Дата публікації: 26.09.2018

Звернувся до Пенсійного фонду за призначенням пенсії – але отримав відмову. Сказали, що не вистачає трудового стажу – саме тих двох років, які працював неофіційно. З такою проблемою до співробітників Білозерського офісу Мережі правового розвитку під час виїзної консультації* звернувся мешканець села Софіївка. Де і як «добрати» стажу, щоб отримувати пенсію, роз’яснює юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях.

Нормами статті 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ще з 2004 року передбачено добровільну участь осіб у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Після 1 січня 2004 року страховий стаж зараховується лише за умови сплати страхових внесків. Людина, яка не належала до категорії застрахованих осіб (наприклад, офіційно на території України не працювала або працювала неофіційно), може звернутися до органів фіскальної служби та укласти відповідний договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового соціального страхування згідно з нормами статті 10 Закону України «Про збір га облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Закон передбачає 2 види договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування:
1. Частиною другою статті 10 цього Закону визначено, що особи беруть у ній участь протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше, ніж один рік (крім договорів про одноразову сплату). Тобто людина, укладаючи цей договір, зобов’язується щомісяця, протягом не менше року від дати укладання договору сплачувати ЄСВ. І кожен місяць, за який сплачено внески, буде зараховано до страхового стажу. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок і більшою, ніж сума єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору. Мінімальний внесок становить 22% від мінімальної зарплати (з 01.01.2018 мінімальний розмір заробітної плати по Україні 3723 грн).
Тобто за кожен місяць страхового стажу особа має сплатити 819,06 грн, якщо договір укладено на поточний рік.
2. Відповідно до частини п’ятої статті 10 Закону договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (починаючи з 1 січня 2004 року).
Від 01.01.2018 р. сума сплаченого ЄСВ за договором про одноразову сплату за минулий час за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт «2».
Тобто, починаючи з 01.01.2018 року місячна сума одноразової сплати складає 1638 тис 12 грн.
Але слід звернути увагу, що докупити можна лише загальний страховий стаж. Не можна докупити спеціальний стаж, наприклад, стаж шахтаря, металурга, вчителя чи лікаря.

*Захід проведено 21 серпня 2018 року у селах Широка Балка та Софіївка Білозерського району в рамках проекту «Посилення правових можливостей об’єднаних громад» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×