facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Батько дитини з інвалідністю сплачуватиме аліменти примусово

Дата публікації: 27.09.2018

Автор: Марина Лисич, юристка Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку при БМГО «Правова єдність»   

Мати виховує сина з інвалідністю сама. Зважаючи на діагноз дитини, працювати жінка не може, оскільки постійно доглядає за хворим. Живуть удвох суто на соціальні виплати, які разом складають суму, меншу на нинішню «мінімалку». За допомоги юристів Білоцерківського  офісу Мережі правового розвитку матері-одиначці вдалося домогтися аліментів від батька, який не живе з родиною понад 20 років.

До Офісу при громадській організації «Правова єдність» звернулася Лариса Пилипенко* – вона вже не вперше отримувала тут юридичну допомогу. Розповіла, що з 1989 по 1994 рік перебувала у шлюбі з Юрієм Пилипенком*. Від шлюбу екс-подружжя має сина Павла*. З дитинства хлопчик постійно хворів (перебував на обліку у психіатра). В результаті хвороби йому встановили групу інвалідності, яку переоформили після досягнення ним повноліття. У 2009 році Павла за рішенням суду визнали недієздатним і встановили опіку над ним його матір’ю Ларисою. Повнолітній Павло ніде не працює, є непрацездатним. Мати допомагає йому, однак і сама ніде не працює, оскільки постійно доглядає за сином. Єдиними доходами для них є допомога по догляду за інвалідом 2-ої групи внаслідок психічного розладу (1700 грн) та соціальна допомога особі з інвалідністю 2-ої групи (1452 грн). Батько дитини, за словами Лариси, їм матеріально не допомагає.
Відтак жінка звернулася до Офісу з питанням: чи можливо стягнути аліменти на повнолітню непрацездатну дитину?

Юристи Офісу роз’яснили матері-одиначці її права:

  1. Відповідно до ст. 88 Сімейного кодексу України, якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.
  2. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає.
  3. Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю, визначається за рішенням суду відповідно до частини першої статті 80 цього Кодексу, без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.
  4. Згідно ч. 1 ст. 80 Сімейного Кодексу України аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя (або) у твердій грошовій сумі.

Далі пані Ларисі допомогли написати позов до суду.
На початку серпня 2018 року Білоцерківський міськрайонний суд прийняв рішення про стягнення з Юрія Пилипенка на утримання повнолітнього сина Павла аліментів в розмірі ¼ з усіх видів його доходу.

Посилання на рішення суду в Єдиному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/75807293

*Імена та прізвища змінено з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×