facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Експерти МПР обговорили з представниками місцевої влади результати моніторингу у громадах Хмельницької області

Дата публікації: 17.10.2018

У Кам’янець-Подільському відбувся круглий стіл «Досягнення позитивних змін у місцевій політиці заради покращення практики щодо захисту прав людини».

Захід пройшов 5 жовтня 2018. Він був організований в ході реалізації проекту Мережі правового розвитку «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини», який впроваджується за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

На фото: учасники круглого столу

Координатор Західного регіону Мережі правового розвитку та експерт проекту Вікторія Ільчишена та монітори МПР Тетяна Петрунькова (очільниця відділу стратегічних судових справ Асоціації юристів м.Камянець-Подільського) і Анастасія Площинська (виконавчий директор ГО «Подільська правова ліга») презентували результати моніторингу громад Хмельницької області, проведеного за методологією Місцевого індексу прав людини в травні-липні цього року.

Моніторинг здійснювався у трьох громадах: у Хмельницькому, Дунаєвецькій міській об’єднаній територіальній громаді (ОТГ) та Слобідсько-Кульчієвецькій ОТГ.

До обговорення долучилися представники органів місцевого самоврядування (ОМС), в яких проводився моніторинг, правозахисної спільноти, Кам’янець-Подільського міського центру з надання БВПД, а також адвокати, юристи і громадські діячі.

Місцевий індекс прав людини – це інструмент оцінювання стану дотримання прав людини в громадах, розроблений Українською Гельсінською спілкою з прав людини, який застосовується для підтримки і ефективного розвитку реформи децентралізації в Україні. При цьому критерієм ефективності діяльності ОМС визнано такий розвиток, що базується на засадах пріоритету прав людини в усіх сферах її взаємин з державою.

Моніторингу з використанням індексу підлягають міста та об’єднані територіальні громади. Він передбачає виставлення бальної та відсоткової оцінки.

Для оцінки стану дотримання прав людини у зазначених громадах проводився аналіз відкритих джерел, опрацьовувалися місцеві програми. Монітори спілкувалися з працівниками органів місцевого самоврядування в режимі доступу до публічної інформації проводили експерименти у садочках, школах та лікарнях.

Монітори проводили моніторинг за 9 критеріями:

  1. Безпека громади
  2. Навколишнє природне середовище
  3. Охорона здоров’я
  4. Гідний рівень життя
  5. Освіта і культурний розвиток
  6. Соціальний захист для вразливих категорій
  7. Праця та умови її реалізації
  8. Право на інформацію
  9. Добре врядування.

За результатами кожного такого моніторингу експерти МПР підготували для місцевої влади перелік рекомендацій для покращення їхньої діяльності, а також інструментарій самооцінки.

Круглий стіл розпочався презентацією результатів моніторингу Дунаєвецької міської ОТГ, який проводили експерти Асоціації юристів м. Кам’янець-Подільського в травні-червні 2018 року.

– За результатами моніторингу громада  набрала 61% зі 100%. Для ОТГ, що створена усього 3 роки тому, це досить хороший результат, – прокоментувала монітор Тетяна Петрунькова. – Ми побачили, що ОМС докладають багато зусиль, щоб змінити на краще рівень життя мешканців населених пунктів, які входять до об’єднаної територіальної громади.

До обговорення представленої інформації також долучились експерт проекту Вікторія Ільчишена та представник Дунаєвецької міської ОТГ.

Т. Петрунькова зазначила, що враження від моніторингу в Дунаєвецькій міській ОТГ  залишились позитивними. Це, зокрема, стосувалося експериментів «Дитсадок», «Школа» і«Безоплатність медицини». У міській поліклініці лікарі первинної ланки оперативно надавали фахову медичну допомогу хворому, який проживає не за місцем реєстрації. Окрім цього, у громаді немає проблем із влаштуванням дитини в дитсадок, оскільки немає великих черг. У школах відсутні благодійні внески, що приємно здивувало моніторів.

Що стосується навколишнього середовища, то ОМС інформують громадськість про необхідність утримання від спалювання сміття, опалого листя та гілля. Слід значити, що жителі Дунаєвецької ОТГ компостують сміття; встановлені  контейнери для його сортування в навчальних закладах громади.

У громаді наявні недоліки щодо інклюзивності навчання. Проте представник ОТГ Володимир Колісник, начальник управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради, зазначив, що робота в цьому напрямі ведеться: у травні 2018 був створений «Інклюзивно-ресурсний центр», проводився конкурс на заміщення вакантних посад фахівців даного центру.

Монітори відповіли на коментар В.Колісника, вказавши, що центр фактично розпочав роботу лише у вересні, тому інформація про нього не була відображена у моніторинговому звіті.

Що стосується забезпечення права на інформацію, за словами В. Колісника, у громаді створено портал «Відкрите місто» для взаємодії громадян, місцевих органів влади, комунальних підприємств, громадських об’єднань, благодійних фондів та бізнесу. Він використовується для вирішення актуальних проблем громади та отримання необхідної інформації.

Результати моніторингу Хмельницької міської ради презентувала виконавчий директор ГО «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська.

Вона повідомила, що якість реалізації прав людини у діяльності міської влади монітори оцінили на 68% зі 100%

– Це дуже хороший результат, – зазначила експертка. – Наші монітори побачили, що Хмельницька міська рада докладає багато зусиль, щоб змінити на краще рівень життя жителів міста. Місцеве самоврядування у громаді здійснюється досить відкрито. На офіційному сайті достатньо добре висвітлена інформація про діяльність органу місцевого самоврядування, програми, заходи, поточна діяльність. Слід відзначити готовність влади співпрацювати із громадськістю та інститутами громадянського суспільства.

На фото зліва направо монітори проекту: Анастасія Площинська, Вікторія Ільчишена та Тетяна Петрунькова

Серед позитивних практик Хмельницької громади монітори відзначили енергозбереження, запровадження нових систем збирання побутових відходів (підземні контейнери), проведення форумів підприємців міста, модних показів за підтримки міської ради з метою розвитку місцевих підприємств легкої промисловості.

У рамках проведення експериментів «Дитсадок», «Школа» та «Безоплатність медицини» учасників моніторингової групи приємно вразила відкритість керівників комунальних закладів та відсутність благодійних кас та пожертв. Для влаштування дитини у садочок «таємним клієнтам», які приїхали з іншого міста, тобто моніторам проекту, не потрібно було ставати у чергу (працює електронна черга) чи сплачувати вступний або благодійний внесок.

Експерт проекту Вікторія Ільчишена також зазначила, що Хмельницький одержав високу оцінку у результаті проведення моніторингу за напрямом «Гідний рівень життя» – 100 балів із 100 можливих. Монітори були позитивно вражені наявністю в громаді комфортного центру надання адміністративних послуг та якістю прийому громадян в управлінні соціального захисту населення. У різних інстанціях є сигнальні кнопки виклику для маломобільних груп населення.

Учасники круглого столу також обговорили дотримання прав людини органами місцевого самоврядування у Слобідсько-Кульчієвецькій ОТГ. У цій громаді моніторинг здійснювали представники Асоціації юристів м. Кам’янець-Подільського.

Загалом, експерти Мережі оцінили якість реалізації прав людини у діяльності Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ на 13% зі 100%. Вони зазначили, що у травні-червні, під час проведення моніторингу, спостерігали у громаді недоліки. Зокрема, вони були незадоволені якістю прийому громадян працівниками ОМС. Існують також проблеми із доступом мешканців до публічної інформації на сайті ОТГ, зокрема, до звітів про виконання програ

– Слобідсько-Кульчієвецька територіальна громада досить молода, адже вона була утворена лише в жовтні 2017 року, – прокоментував депутат Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Артем Шпак. – Дійсно, проблеми є, ми стараємося їх вирішувати. Загалом у громаді ситуація непогана: села газифіковані, проведене вуличне освітлення, централізовано вивозиться сміття, повноцінно функціонують школи, дитячі садочки, амбулаторії  та районна лікарня. Дана ОТГ утворилася внаслідок об’єднання трьох сільських рад, а разом налічує 14 сіл. Одні села розташовані близько до міста, що значно впливає на їх розвиток, а інші – далеко, і там багато років не ремонтувались сільські дороги, деякі будівлі та споруди перебували у жалюгідному стані. Наша ОТГ тільки почала розвиватися, періодично проводяться ремонтні роботи в садочках, школах громади, тут є чимало приватних підприємств, розвивається сільське господарство.

Також Артем Шпак заявив, що місцева влада працює над втіленням більшості рекомендацій моніторів. За його словами, проект «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини» є чудовою ідеєю, оскільки позитивні результати моніторингу подають гарний приклад розвитку для усіх територіальних громад України.

Зазначимо, що зі звітом щодо моніторингу Дунаєвецької ОТГ можна ознайомитись на сайті Національного індексу прав людини за наступним посиланням. Найближчим часом фінальні версії моніторингових звітів щодо Хмельницької міської ради та Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ теж стануть доступні на сайті Національного індексу прав людини, а також на веб-сайті Мережі правового розвитку

 

Автор: Вікторія Ільчишена, експерт проекту «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×