facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

У Івано-Франківську обговорили результати моніторингу дотримання прав людини у громадах Прикарпаття

Дата публікації: 22.10.2018

У Івано-Франківську відбувся круглий стіл “Досягнення позитивних змін у місцевій політиці заради покращення практики щодо захисту прав людини”. Його провів Івано-Франківський офіс МПР, що працює на базі Станіславської правозахисної групи.

Захід відбувся 10 жовтня 2018 у рамках проекту Мережі правового розвитку «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини», який впроваджується за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Програма «Нове правосуддя».

Сюжет Телеканалу “UA: Карпати” про круглий стіл

Під час круглого столу експерт МПР Андрій Малетин інформував учасників про хід моніторингу. Він розповів про виклики, які виникли перед експертами, і яким чином проблемні питання вирішувались. Він звернув увагу присутніх на веб-сайт Національного індексу прав людини, де кожен охочий може знайти результати моніторингу. На даним момент на ньому вже є дані про результати моніторингу кількох десятків населених пунктів в Україні, у тому числі Болехова, де він проводився в рамках згаданого проекту.

На фото: Андрій Малетин, експерт проекту в Івано-Франківській області, дає інтервʼю телеканалу “UA: Карпати”

Андрій Малетин, експерт проекту в Івано-Франківській області та керівник Івано-Франківського офісу МПР при Станіславській правозахисній групі:  “Місцевий індекс прав людини потрібний, щоб органи місцевого самоврядування могли побачити свої недоліки і працювати над їхнім виправленням. Він охоплює всі сфери життя громади, від надання соціальних, адміністративних послуг, доступу до інформації до взаємодії з громадськістю, діяльності центрів надання адміністративних послуг, питань освіти.

На сьогодні іде процес децентралізації, створюються об’єднані територіальні громади, і ми проводили моніторинг у громадах, які були зацікавлені у такій співпраці. При цьому ми звертались і до деяких інших органів місцевого самоврядування, і вони сказали, що їм цього не потрібно, у них все добре з дотриманням прав людини. Тобто вони не хотіли співпрацювати, не хотіли бачити об’єктивну картину. Але ця робота буде продовжуватись, будуть і інші громади моніторитись”.

Експерт вказав на важливість проведення круглого столу, на якому зібрались представники громад, у яких проводився моніторинг, громадських організацій та державних установ. Він зазначив, що моніторинг проводився з урахуванням 9 сфер, що дозволило отримати досить повну інформацію про стан дотримання прав людини у громадах.

Нагадаємо, що моніторинг здійснювався за наступними 9 напрямками:

  1. Безпека громади
  2. Навколишнє природне середовище
  3. Охорона здоров’я
  4. Гідний рівень життя
  5. Освіта і культурний розвиток
  6. Соціальний захист для вразливих категорій
  7. Праця та умови її реалізації
  8. Право на інформацію
  9. Добре врядування.

Монітор проекту Ярослав Васютин розповів про результати аналізу судової практики та місцевих політик і програм з точки зору дотримання прав людини і потреб вразливих верств населення.

На фото: Ярослав Васютин, монітор проекту

Заступник Витвицького сільського голови Тетяна Кос більш детально зупинилась на результатах моніторингу у своїй громаді. Загалом оцінивши його дуже позитивно, вона зазначила, що його методика не завжди враховувала специфіку громади, що призвело до заниження отриманих балів.

На фото: Тетяна Кос, заступник Витвицького сільського голови

Тетяна Кос, заступник Витвицького сільського голови: “Громаді самій важко оцінити свою роботу, тож перевірка пішла на користь. Збоку завжди видніше, бо ти собі можеш дописати, що це правильно, а насправді це не так.

Ми намагались надати якомога більше інформації, щоб був проведений об’єктивний моніторинг. І я вважаю, що він справді об’єктивний.

Все негативне, що було виявлено, ми будемо намагатись якомога швидше покращити. Хоча у нас нестача фінансових ресурсів, ми все-таки намагатимемось покращити життя наших людей, покращити якість надання послуг у нашій громаді. І ми будемо завжди підтримувати організації, які намагаються об’єктивно висвітлювати те, що відбувається у громадах, не тільки у нашій, а й загалом по Україні.

Громадськість у нас ще не достатньо активна. Ми будемо намагатись її залучати до співпраці, враховувати думки людей, заохочувати до життя в громаді. При цьому багато що залежить не тільки від громадськості, а й від органів місцевого самоврядування.”

Представник ОМС Болехова Тетяна Лугова також відзначила корисність проведеного моніторингу для місцевої влади.

На фото: Тетяна Лугова, заступник міського голови Болехова

Тетяна Лугова, заступник міського голови Болехова: “Є позитивні для нас результати моніторингу, є і негативні моменти. Я думаю, що ми над ними будемо в подальшому працювати.

Наш позитивний момент – забезпечення доступу мешканців до публічної інформації: максимум 2-3 дні, і ми надаємо відповідь на запит на публічну інформацію. У нас є дуже активні громадяни, які нас завалюють запитами, і ми намагаємось надавати людям всю необхідну інформацію. В залежності від активності громадян і працює міська рада.

Взагалі було дуже приємно працювати при проведенні моніторингу. Ми намагались надавати максимальну інформацію”.

Представник судової влади Людмила Безусова-Попович, головний спеціаліст Апеляційного суду Івано-Франківської області, розповіла присутнім про хід судової реформи в регіоні.

На фото: Людмила Безусова-Попович, головний спеціаліст Апеляційного суду Івано-Франківської області

Людмила Безусова-Попович, головний спеціаліст Апеляційного суду Івано-Франківської області: “Болехівський, Долинський і Рожняхівський суди будуть об’єднані в один  Долинський окружний суд. Вони повнокомплектні, працюють в штатному режимі, там проблем з відправленням правосуддя немає. Ніхто не буде потерпати від того, що це буде один окружний суд, тому що приміщення судів залишаться, громадяни і далі будуть звертатись відповідно до свого регіонального розподілу. Їздити будуть на засідання судді. Доступ громадян до суду не погіршиться”.

У круглому столі взяли участь представники патрульної поліції. Так, начальник відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції Івано-Франківська Христина Максимчак повідомила про правопросвітницькі заходи, які проводить поліція у громадах, у шкільному середовищі з метою захисту прав людини.

Христина Максимчак, начальник відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції Івано-Франківська: “Ми, зокрема, виїжджали у Витвицьке ОТГ, де спілкувались з мешканцями, зі школярами. Безпека у громаді дуже залежить від довіри до поліції, коли є справжня взаємодія, і коли це “взаємодія в ділі”. Є такий принцип як “community policing”, який побудований на довірі між громадянами і поліцією. Поліція, зі своєї сторони, робить все, що від неї залежить, щоб був мир, була безпека. А люди при цьому безпосередньо допомагають поліції. Тобто не стоять осторонь, а всіма своїми зусиллями, вчинками допомагають зробити своє місто, своє селище безпечним.

Ми намагаємося, коли виїжджаємо в райони, спілкуватися з громадою. Жителів турбують питання безпеки: які є крадіжки, які, можливо, конфліктні ситуації виникають між людьми. Є питання, які не стосуються компетенції патрульної поліції, але ми намагаємось їх з людьми обговорити, пояснити алгоритми дій, як їм діяти в тій чи іншій ситуації, до кого звертатися.

Реформа поліції продовжується, працівники поліції дуже добре працюють. І є відгуки людей, які свідчать, що навіть у віддалених куточках нашої області поліція активно працює по принципу взаємодії поліції з громадою.”

На фото: Христина Максимчак, начальник відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції Івано-Франківська

Уляна Середжук, представник Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, звернула увагу учасників круглого столу на роботу, яку ведуть органи юстиції для захисту прав людини.

На фото: Уляна Середжук, начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області

Уляна Середжук, начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області:   “Ми впроваджуємо загальнонаціональний проект “Я маю право”. По цьому проекту ми виїжджаємо і надаємо консультації у сільській місцевості, в ОТГ. І зараз є нове розпорядження, відповідно до якого всі керівники районних відділів реєстрації актів цивільного стану щотижня мають проводити як мінімум один праворозяснювальний захід. На сьогодні основними темами, які піднімаються, є питання виплати аліментів, протидії булінгу у школі та насильству у сімї”.

Загалом, круглий стіл викликав значний інтерес у широкого кола зацікавлених сторін регіону. Крім представників органів місцевого самоврядування громад, у яких проводився моніторинг, правозахисних організацій, судових органів, поліції, його також відвідали представники моніторингової місії ОБСЄ: спостерігач Девід Вульф та перекладачка місії Тетяна Білоус.

На фото: представники моніторингової місії ОБСЄ Девід Вульф та перекладачка місії Тетяна Білоус

Зі звітом моніторингу в Болехові можна ознайомитись на сайті Національного індексу прав людини за наступним посиланням. Найближчим часом на цьому ресурсі також будуть опубліковані звіти щодо моніторингу, проведеного у Долині та Витвиці. Крім цього, фінальні звіти будуть розміщені на веб-сайті Мережі правового розвитку.

Нагадаємо, що проект  «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини» впроваджується МПР у співпраці з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ). Для оцінки стану дотримання прав людини органами місцевого самоврядування експерти використовували Місцевий індекс прав людини (МІПЛ), розроблений УГСПЛ.

 

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×