Запізнілий «подарунок» від прокурора, або Коли краще подавати позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди
Дата публікації: 30.10.2018
Автор: Інформаційний ресурсний центр «Правовий Простір»
Позовну заяву про відшкодування матеріальної та моральної шкоди слід подавати одразу після визначення особи статусу потерпілої, радить юрист Херсонського офісу Мережі правового розвитку Костянтин Капошилін. Справа про вбивство, з якою стикнувся правник, є класичним прикладом того, коли формальний підхід до розслідування злочину та правосуддя породжує тяжкі наслідки. Уникнути їх допоможуть наведені нижче поради та висновки.
До Офісу при громадській організації «ІРЦ «Правовий простір» звернулася херсонка Наталя Михайлівна Ткаченко*. Розповіла, що не може отримати ніякої інформації від слідчих органів Головного управління Національної поліції України в Херсонській області стосовно розслідування вбивства її сина.
Варто зазначити, що із часу вбивства до звернення жінки за юридичною допомогою минуло більше місяця.
Юрист Офісу Костянтин Капошилін поставив уточнюючі запитання: чи була Наталя Михайлівна визнана потерпілою за вказаним кримінальним провадженням та чи допитали її в поліції? Жінка відповіла, що нічого такого не пам’ятає, до слідчої, яка займається розслідуванням справи, додзвонитися не може протягом усього часу розслідування. Єдине, що їй відомо, це факт затримання підозрюваного у вчиненні злочину.
Юрист підготував відповідну скаргу до Херсонської місцевої прокуратури. За результатами розгляду скарги ситуація трохи прояснилася. З’ясувалося, що потерпілу допитали на наступний день після вчинення вбивства, коли вона перебувала в шоковому стані і взагалі не могла усвідомлювати значення своїх дій та слів.
Таким чином вона була позбавлена можливості підготувати та подати цивільний позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої злочином, оскільки навіть не знала про таке своє право.
На момент отримання відповіді на скаргу, подану юристом, досудове розслідування вже закінчилося.
Суддя не розгледів, слідча не звернула уваги, прокурор не вжив своєчасно заходів…
Таким чином підозрюваний у вчиненні злочину, розуміючи, що в подальшому потерпіла може пред’явити йому матеріальних претензії, міг переоформити усе належне йому нерухоме майно та сховати рухоме майно, яке підлягало б опису, в разі накладення арешту з метою забезпечення цивільного позову.
- Справа про вбивство сина заявниці є класичним прикладом того, коли формальний підхід до розслідування злочину та правосуддя породжує неймовірно тяжкі наслідки, – пояснює Костянтин Капошилін. –
Справа в тому, що підозрюваний у вбивстві її сина, був засуджений до умовного покарання за інший злочин, пов’язаний із нападом на людину. З моменту винесення Вироку до вчинення вбивства минуло лише 9 днів, тобто Вирок навіть не встиг набрати законної сили, а фарба на ньому із словами «підозрюваний встав на шлях виправлення» ще як слід просохнути.
Таким чином, суддя, який розглядав справу, не зміг розгледіти в обвинуваченому людину, яка продовжить свою злочинну діяльність.
Слідча не звернула уваги, що допит 65-річної жінки, у якої лише добутому вбили сина, не кращий для цього час: мати перебувала у вкрай шоковому стані.
А прокурор, отримавши скаргу, не вжив своєчасно заходів, аби потерпілій було роз’яснено право на подання цивільного позову із подальшим накладенням арешту на майно підозрюваного.
Звичайно, ніякі гроші не замінять матері сина, але в даному випадку слідчому та прокурору залишається просто як слід виконувати свою роботу і хоча б трохи полегшати життя пенсіонерки, яка залишилася без єдиного сина.
Зокрема вони мали вжити невідкладних заходів: накласти арешт на майно підозрюваного з метою забезпечення цивільного позову.
Не чекайте «допомоги» від слідчих органів – звертайтеся до правників
Коли жінка прийшла вдруге скаржитися до прокуратури на зазначені вище обставини, приймаючий прокурор «в якості подарунку» особисто підготував позовну заяву про стягнення моральної шкоди, завданої злочином. На прохання жінки зазначити в позові й матеріальну школу та долучити до справи документи, які підтверджують витрати на поховання, жінка почула відмову – прокурор послався на брак часу та недоцільність.
Доповнення до позову про відшкодування матеріальної шкоди потерпілій вже готували юристи «ІРЦ «Правовий простір».
- Проаналізувавши ситуацію, що склалася, в свою чергу радимо: якщо ви стали жертвою злочину, не чекайте «допомоги» від слідчих органів в питанні відшкодування шкоди, не гайте часу, звертайтеся одразу до спеціалістів, які роз’яснять вам усі наявні права, також своєчасно підготують позовну заяву та клопотання про накладення арешту на майно підозрюваного, – наголошує Костянтин Капшилін.
Юридична довідка
Держава володіє виключним правом на кримінальне переслідування фізичних осіб, які вчинили кримінальне правопорушення. Одночасно з тим, держава надає можливість фізичним особам, які зазнали матеріальної та моральної (немайнової) шкоди від злочинного посягання відновити своє становище шляхом подання цивільного позову у кримінальній справі.
Відповідно до ст. 128 Кримінального процесуального кодексу України, фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано шкоди, має право під час кримінального провадження, проте виключно до початку судового розгляду, пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого.
Судовий розгляд розпочинається з оголошення прокурором обвинувального акту. Після оголошення прокурором обвинувального акту головуючий суддя, за умови, що у кримінальному провадженні заявлено цивільний позов, надає слово цивільному позивачу. Останній зачитує цивільний позов, в якому обґрунтовує матеріальну та моральну шкоду завдану кримінальним правопорушенням.
*Персональні дані змінено з етичних міркувань.
Титульне фото до статті: УНІАН.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.