Отримали сумнівного листа щодо банківського боргу – спершу зверніться до юриста
Дата публікації: 29.10.2018
Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку
Лист із вимогою погасити борг за кредитом виявився не більше, ніж «клаптиком паперу». Чоловік, який отримав його від колекторної компанії, зробив вірно: прийшов із сумнівною «листівкою» на консультацію до юристів Черкаського офісу Мережі правового розвитку.
Співробітникам Офісу при громадській організації «Центр права» черкащанин Валентин Семенюк* розповів, що повернути борг від нього вимагали в листі, що надійшов нещодавно поштою. Чоловік показав його юристу Олександру Куценку.
Із “послання” було зрозуміло, що певна компанія вимагала у пана Семенюка погасити борг у сумі 10 тисяч гривень за певним номером банківського договору. За словами клієнта, він дійсно брав кредит у вказаному в листі банку «Д»* п’ять років тому – сума кредиту складала 50 тисяч гривень. Запевнив, що протягом 3-х років погашав кредит частинами через касу банку. Однак шість місяців кредит не погашав – не було коштів. Коли гроші з’явилися, захотів повернути борг, але виявилося, що банку «Д» вже не існує, а борги передані іншій фінансовій установі – банку «Ж»*. Відтак пан Валентин не знав, що йому робити: чи повертати борги, а якщо й повертати – то куди саме.
Олександр Куценко роз’яснив клієнту чинне законодавство, зокрема наступні статті Цивільного кодексу України:
Стаття 516. Порядок заміни кредитора у зобов’язанні. Заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов’язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов’язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Стаття 517. Докази прав нового кредитора у зобов’язанні. Первісний кредитор у зобов’язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов’язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов’язанні.
- Таким чином «листівка», в якій колекторська компанія вимагала у клієнта повернути борг – це клаптик паперу, який не має жодної юридичної сили. Якщо і буде звернення щодо повернення боргу, то воно має бути оформлено на фірмовому бланку банку «Д» чи «Ж», за підписом голови правління фінансової установи, його заступника або іншого уповноваженого представника банку, – пояснює юрист.
Валентину Семенюку правник рекомендував у жодному разі не реагувати на подібного роду «послання», а в разі, якщо будь-який із банків звернеться до нього з офіційним листом, прийти з цим документом на повторну консультацію до юристів «Центру права».
*Персональні дані та назви змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.