Як встановити опіку над недієздатним близьким родичем
Дата публікації: 02.11.2018
На прикладі з практики Ковельського Офісу Мережі правового розвитку юристка Надія Клімук подає правову базу щодо встановлення опіки над недієздатною особою. Юристка супроводжувала нижче наведену справу в суді, який повністю задовольнив* заяву мешканки Волинської області про визнання її сина недієздатним і рекомендував призначити мати офіційним опікуном сина з інвалідністю.
До Офісу при громадській організації «Центр зростання громад» звернулася Анна Головко**. Її син має статус інваліда І групи загального захворювання довічно, є непрацездатним та внаслідок тяжкого психічного захворювання не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. На момент звернення син мешкав та перебував на повному державному забезпеченні у Волинській обласній психіатричній лікарні в селищі Олика.
Ще у 2006 році суд визнав сина Анни Головко недієздатним. А в липні 2018 року виконавчий комітет Тойкутської сільради Волинської області своїм рішенням рекомендувала призначити жінку опікуном над її сином.
Відтак пані Анна просила допомоги юристів: через суд встановити над недієздатним сином опіку та стати його офіційним опікуном.
Коментує юристка
Надія Клімук, керівниця Ковельського офісу Мережі правового розвитку
Відповідно до ч.1 ст. 39 Цивільного Кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Положеннями ч. 3 ст. 296 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членом її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до ст. 55 Цивільного Кодексу України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх осіб, також повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки.
Згідно зі ст. 58 Цивільного Кодексу України, опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 60 Цивільного Кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Стаття 62 Цивільного Кодексу України визначає, що опіка встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки, або за місцем проживання опікуна.
Згідно зі ст. 63 Цивільного Кодексу України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
*Посилання на рішення суду у Єдиному реєстрі судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76079850
** Персональні дані змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.