facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

МПР готова продовжити роботу з моніторингу дотримання органами місцевого самоврядування прав людини

Дата публікації: 13.11.2018

У офісі Програми USAID «Нове правосуддя» відбулась зустріч представників Мережі правового розвитку та Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ). Вона була присвячена результатам реалізації проекту «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини», який впроваджується за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Програма «Нове правосуддя».

Експерти МПР наголосили, що внаслідок реформи децентралізації органи місцевого самоврядування (ОМС) отримали значні повноваження. Але деякі з них фактично так і не були передані, і ОМС не можуть їх реалізувати на практиці. Це проявилось і у процесі моніторингу, впливаючи на оцінку.

Учасники зустрічі погодились з тим, що існує потреба продовжувати роботу з оцінки діяльності громад; важливо  підтримувати громади, для яких у ході проекту були розроблені рекомендації.

Євген Полтенко, виконавчий директор МПР: “Головна цінність цього моніторингу виявиться тоді, коли ми побачимо динаміку, коли буде можливість порівнювати ситуацію в громаді, умовно кажучи, через рік-два, і коли там відбудуться реальні зміни, що, сподіваюсь, будуть спричинені тим стимулом, який дав цей моніторинг”.

На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор МПР

Є.Полтенко висловив зацікавленість у тому, щоб МПР долучилась до розробки та підтримки місцевих програм, потребу в яких теж виявив моніторинг. Така діяльність відповідає одному зі стратегічний напрямків МПР – експертно-правовому супроводу розвитку громад. При цьому, на думку виконавчого директора МПР, потрібно відштовхуватись від оцінки реальної ситуації в громадах, від вивчення потреб людей, які там живуть, і ефективно працювати над вирішенням конкретних проблем. Результати моніторингу є своєрідною точкою відліку для того, щоб місцеві програми і нормативно-правові акти ставали більш якісними, дієвими.

Керівник проекту Роман Лихачов зазначив, що у багатьох містах є коаліції громадських організацій, і з ними можна співпрацювати щодо внесення змін у місцеві програми.

Роман Лихачов, керівник проекту: “Наші рекомендації, які ми розробили для громад, де проходив моніторинг, будуть особливо доречні, якщо ми надалі братимемо участь у розробці органами місцевого самоврядування нормативних актів, а також допомагатимемо у їх впровадженні. Ми більш широко маємо ставитись до результатів моніторингу: основне завдання – не просто оцінити, а й впровадити необхідні зміни, надаючи експертну підтримку”.

На фото: Роман Лихачов, керівник проекту, координатор Східного регіону МПР

Монітор МПР Анастасія Площинська вказала на потребу підготовки моніторів, яка б їм дозволила ефективно використовувати інструментарій Місцевого індексу прав людини для оцінки ситуації в громадах.

Анастасія Площинська, монітор МПР, виконавчий директор ГО “Подільська правова ліга”: “Я раніше не особливо замислювалась над тим, які у моєму місті є програми і як вони діють. Мені як юристу, який працює у громадській організації, моніторинг допоміг краще зрозуміти роботу місцевої влади. І зараз, коли я проводжу якісь заходи, я володію значно більшого інформацією стосовно місцевих програм і їхнього впровадження. Завдяки цим знанням повністю міняється сприйняття багатьох процесів”.

На фото: Анастасія Площинська, монітор проекту, виконавчий директор ГО “Подільська правова ліга”, організації-члена Мережі правового розвитку

Експерти УГСПЛ Андрій Галай та Богдан Мойса розповіли про виклики, з якими вони зіштовхнулись при розробці Місцевого індексу прав людини (МІПЛ), про особливості його застосування. Нагадаємо, що в рамках проекту індекс використовувався для моніторингу дотримання прав людини місцевою владою.

На фото: Андрій Галай, координатор проекту, експерт УГСПЛ
На фото: Богдан Мойса, експерт УГСПЛ

Представники Української Гельсінської спілки з прав людини також пояснили можливості підготовки майбутніх моніторів та створення повноцінної навчальної програми. Експерти виклали своє бачення подальшого розвитку Місцевого індексу прав людини (МІПЛ), зокрема його застосування у прифронтових районах.

Нагадаємо, що МІПЛ використовувався в рамках проекту при здійсненні моніторингу.

Олег Мартиненко, керівник аналітичного напрямку УГСПЛ, зазначив, що МІПЛ є не тільки інструментом проведення об’єктивної оцінки дотримання місцевою владою прав людини. Його використання також має антикорупційний компонент, дозволяючи громаді визначити напрямки фінансування та здійснювати над ним ефективний контроль.

На фото: Олег Мартиненко, керівник аналітичного напрямку УГСПЛ

Учасники зустрічі також обговорили питання спільного заходу, присвяченого результатам моніторингу та різним аспектам використання МІПЛ. Він відбудеться у першій половині грудня 2018.

Захід пройшов 5 листопада 2018.

На фото зліва направо: Євген Полтенко, виконавчий директор МПР; Валентина Мудрік, радник з питань роботи з громадянським суспільством Програми USAID «Нове правосуддя»; Роман Лихачов, керівник проекту; Вікторія Ільчишена, експерт проекту

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×