Соціальні допомоги багатодітним сім`ям
Дата публікації: 21.11.2018
Відповідно до Конституції України, сім’ї з дітьми, до яких належать і багатодітні сім’ї, перебувають під захистом держави.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про охорону дитинства”:
- багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
- До складу багатодітної сім’ї включаються діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення 23 років і які не мають власних сімей; діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом яз батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
- дитина – особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосованим до неї,вона не набуває прав повноліття раніше.
- До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Оформлення статусу багатодітної сім’ї
Перш ніж скористатися передбаченими законом пільгами потрібно спочатку оформити статус багатодітної сім’ї та отримати відповідне посвідчення батьків чи дитини багатодітної сім’ї.
Порядок виготовлення і видачі цих посвідчень затверджений постановою Кабінету міністрів України №209 від 02 березня 2010 р. “Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї”.
Посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім’ї і дітей з такої сім’ї та їх право на отримання пільг. Воно видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад одному з батьків відповідно до місця реєстрації, протягом десяти робочих днів після подання необхідних документів. В більшості випадків цими питаннями опікуються місцеві Управління праці та соціального захисту населення.
Подаються наступні документи:
- заяви одного з батьків про видачу посвідчень;
- копій свідоцтв про народження дітей;
- копії свідоцтва про шлюб (крім батьків, які не перебувають у шлюбі);
- копій сторінок паспорта громадянина України батьків з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату видачі паспорта та місце реєстрації;
- копії посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах;
- довідки про склад сім’ї;
- фотокарток (батьків та дітей) розміром 30 х 40 міліметрів;
- довідки із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання);
- довідки про реєстрацію місця проживання або перебування особи під час навчання (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання);
- довідки структурного підрозділу районної, районної в мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про те, що батькам за місцем реєстрації посвідчення не видавалися (у разі, коли зареєстроване місце проживання батьків різне);
- у разі народження або навчання дитини за межами України – копій свідоцтва про народження дитини та довідки з навчального закладу з перекладом на українську мову, вірність якого засвідчена нотаріусом;
Строк дії посвідчень визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї. Для продовження строку дії посвідчень до УПСЗН подаються довідка про склад сім’ї, копії свідоцтва про народження дітей та/або довідка із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання).
Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видаються з шести років. У разі досягнення дитиною 14-річного віку в посвідчення вклеюється нова фотокартка.
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРИ ЗВЕРНЕННІ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ?
Документи на всі види державної допомоги приймають органи соціального захисту населення за місцем реєстрації уповноваженого представника сім’ї. Соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім’ї за умови подання довідки про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Для призначення допомоги необхідно написати заяву відповідної форми, до якої додаються:
1) документ, що посвідчує особу
2) декларація про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї)
3) довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім’ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Розмір державної соціальної допомоги дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом. Це вказано в ст. 5 Законі України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”.
Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у 2018 році не може бути більше 75 відсотків рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї.
Соціальна допомога призначається на 6 місяців з місяця звернення, якщо подано всі необхідні документи.
У сільській місцевості заяви з необхідними документами приймають виконавчі органи сільських і селищних рад.
Документи про надання соціальної допомоги розглядаються протягом 10 днів з дня звернення.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено такі розміри основних мінімальних соціальних стандартів у 2018 році:
1) мінімальна зарплата:
у місячному розмірі: з 1 січня — 3723 грн;
у погодинному розмірі: з 1 січня — 22,41 грн.
2) прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року — 1700 грн, з 1 липня — 1777 грн, з 1 грудня — 1853 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення:
дітей віком до 6 років: з 1 січня 2018 року — 1492 грн, з 1 липня — 1559 грн, з 1 грудня — 1626 грн;
дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року — 1860 грн, з 1 липня — 1944 грн, з 1 грудня — 2027 грн;
- працездатних осіб: з 1 січня 2018 року — 1762 грн, з 1 липня — 1841 грн, з 1 грудня — 1921 грн;
- осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року — 1373 грн, з 1 липня — 1435 грн, з 1 грудня — 1497 грн.
У 2018 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб – 21%, для дітей – 85%, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів – 100% відповідного прожиткового мінімуму.
Законодавство щодо розмірів прожиткових мінімумів періодично змінюється, що відповідно впливає на конкретні суми виплат.
У НАДАННІ ДЕРЖАВНОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ МОЖЕ БУТИ ВІДМОВЛЕНО, КОЛИ:
- Працездатні члени сім’ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення за допомогою (крім осіб, які визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до 3-х років або за дітьми, що потребують догляду, але не більше ніж до 6 років; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми – інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, особами, які досягли 80-річного віку, фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
- Під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї з’ясовано, що сім’я має додаткові джерела до існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім’ї працюють без оформлення трудових відносин; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).
- Особи, які входять до складу малозабезпеченої сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за допомогою здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля,транспортного засобу, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім’ї.
- Якщо у власності або володінні малозабезпеченоїсім’ї є:
- більше однієї квартири (будинку), за умови, що загальна площа житла перевищує 21квадратний метр на одного члена сім’ї та додатково 10,5 кв. м на сім’ю;
- більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Всі відомості про пільговиків вносяться до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Для включення до даного Реєстру пільговику необхідно подати до уповноваженого органу (управлінню соціального захисту населення) наступні документи:
- довідку про склад сім’ї;
- копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім’ї на пільги (з пред’явлення оригіналів цих документів);
- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів.
Також потрібно пред’явити паспорт та надати інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується. Також необхідно звернутися з відповідними заявами щодо надання пільг до всіх організацій-постачальників, послугами яких користується пільговик.
ЯКИМИ ПІЛЬГАМИ МОЖЕ КОРИСТУВАТИСЯ БАГАТОДІТНА СІМ’Я?
Законом України «Про охорону дитинства» встановлені такі пільги для багатодітних сімей (ч.3 ст.13):
- 50% знижки оплати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 м2 загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 м2 на сім’ю);
- 50% знижки оплати за газ, електрику, опалення, воду,телефон, вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб, на паливо (якщо сім’я живе в будинку без центрального опалення);
- позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів.
Вказані вище пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу ( у 2017 році це 2240 грн.).
Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:
- безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів (але тільки дітям в тих сім’ях, розмір середньомісячного сукупного доходу яких в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує у 2017 р. 2240 грн.);
- щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, компенсація витрат на зубопротезування;
- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
- безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі),автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також
залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду –
- електронного квитка, який видається на безоплатній основі;
- безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».
Окремі види пільг передбачені Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», Кодексом законів про працю України та Законом України «Про відпустки», Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб», Законом України «Про житловий фонд соціального призначення».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.