Домашнє насилля: чим допоможе терміновий заборонний припис
Дата публікації: 07.12.2018
Чимало людей роками терплять насильство через те, що не знають своїх прав, переконаний юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку В’ячеслав Лях. Один із випадків з його практики спонукав правника сформулювати поради жертвам домашнього насилля, які зверталися до поліції, але допомоги так і не дочекалися.
Жінка боїться погроз чоловіка-насильника та нахвалянь перестати давати кошти на утримання дітей. І навіть звернення жертви до поліції результатів не дають. На жаль, непоодинокий приклад. З аналогічною ситуацією до Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» звернулася 25-річна Анна*, яка скаржилась на постійні знущання з боку свого колишнього чоловіка. Жінка пояснила, що він погрожує їй протягом останніх двох років. При цьому Анна вже чотири рази зверталася до поліції з письмовою заявою – однак ніякого реагування з боку правоохоронних органів не було.
Юрист В’ячеслав Лях порадив жінці написати заяву до поліції про видачу термінового заборонного припису відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що набув чинності на початку січня цього року.
Винесення термінового заборонного припису має на меті негайно припинити факт домашнього насильства.
Крім того, цей документ покликаний ефективно захистити потерпілих від домашнього насильства, зокрема – не допустити продовження насильства або настання більш тяжких наслідків. Що можна вважати домашнім насильством
Відповідно до Закону, домашнє насильство проявляється у наступних формах:
1. Фізичне насильство (включає в себе ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості тощо);
2. Сексуальне насильство (полягає в примушенні особи до статевого акту, в тому числі з третьою особою);
3. Психологічне насильство (включає словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування та ін., якщо такі дії викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку інших осіб, спричинили емоційну невпевненість);
4. Економічне насильство (полягає в умисному позбавленні житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися тощо).
Відповідно до ст.25 закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», терміновий заборонний припис може містити такі заходи:
1) Зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
2) Заборону на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
3) Заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб та вручається кривднику, а його копія – постраждалій особі або її представнику.
Дія термінового заборонного припису припиняється у разі застосування до кривдника судом адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту або обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні.
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.