facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як розірвати договір довічного утримання: підстави та наслідки

Дата публікації: 14.01.2019

Сторони уклали договір довічного утримання – але одна за певних причин передумала. Як грамотно розірвати таку угоду і які правові наслідки матиме подібний крок, на прикладі з практики Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку роз’яснює юристка Олена Полєтаєва.

Ольга Борисівна із Сєверодонецька Луганської області – багатодітна мати: має трьох доньок та сина, заміжня. Із чоловіком вони мешкають в однокімнатній квартирі, діти вже дорослі – живуть своїми сім’ями в орендованих квартирах. По сусідству з Ольгою Борисівною мешкає Віра Ігнатівна, їй 80 років, вона самотня, здоров’я вже слабке, а пенсію отримує дуже маленьку. Ольга Борисівна давно посильно допомагала Вірі Ігнатівні в побуті, купувала продукти, піклувалася про стареньку. Нещодавно Віра Ігнатівна запропонувала їй доглядати за нею не просто так, а за квартиру. Рік тому жінки уклали договір довічного утримання. Ольга Борисівна сумлінно доглядала за Вірою Ігнатівною, все робила згідно з укладеним договором.
Але нещодавно пані Ольга дізналася, що у Віри Ігнатівни є діти, з якими вона давно не підтримує контактів. Через це між жінками виникли деякі непорозуміння та значно погіршилися відносини. І ось тепер Ольга Борисівна захотіла розірвати укладений із сусідкою договір, але спершу вирішила дізнатися про порядок й наслідки його розірвання та захист власних прав. За безплатною консультацією вона звернулася до Офісу при громадській організації «Громадська платформа».

Юрист роз’яснює:

1.Припинення договору довічного утримання регламентоване ст.ст. 755, 756 Цивільного Кодексу України (ЦКУ).
2. Так, згідно зі ст.755 ЦКУ, договір довічного утримання (догляду) може бути розірваний за рішенням суду: на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від його вини чи на вимогу набувача. Договір довічного утримання (догляду) припиняється зі смертю відчужувача.
3. Щодо правових наслідків розірвання договору довічного утримання (догляду), вони регламентовані ст.756 ЦКУ:
3.1. У разі розірвання договору довічного утримання (догляду) у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов’язків за договором, відчужувач набуває право власності на майно, яке було ним передане, і має право вимагати його повернення. У цьому разі витрати, зроблені набувачем на утримання чи догляд відчужувача, не підлягають поверненню.
3.2. У разі розірвання договору у зв’язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем з підстав, що мають істотне значення, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов’язки за договором. Таким чином, у договорі довічного утримання можуть бути чи з’являтися деякі непередбачені обставини, однак всі спори щодо його припинення розглядаються судом. Це дає можливість набувачу захистити свої інтереси належним чином.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×