facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Система БПД посилює свою незалежність

Дата публікації: 06.02.2019

Головне завдання Наглядової ради – забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері безоплатної правової допомоги та незалежності управління системою надання БПД. Концепція Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги була презентована 05 лютого у Міністерстві юстиції України. 

Наглядова рада – це нова модель управління системою БПД. Її діяльність буде спрямована на забезпечення рівного доступу до правосуддя, щоб громадяни могли реалізувати своє право на захист та правову допомогу. Це сприятиме зростанню довіри до системи БПД.

«Рік тому ми запевнили наших партнерів у готовності провести реформу системи БПД, надавши їй повну автономію та інституційну незалежність. Сьогодні ми презентуємо відповідну концепцію. Суть її полягає в тому, щоб через публічний конкурс забезпечити створення незалежної Наглядової ради, яка візьме на себе функції контролю й моніторингу діяльності Координаційного центру та його керівництва, надання незалежної оцінки роботи системи і надання пропозицій Міністерству юстиції і Уряду щодо бюджетування і подальшого розвитку системи БПД», – зазначив Міністр юстиції України Павло Петренко.

Він зауважив, що задля реалізації концепції до Верховної Ради буде внесено низку законодавчих ініціатив. Однак ще до їх прийняття будуть ініційовані рішення Уряду, які дадуть можливість стартувати реалізації розробленої моделі реформування Координаційного центру.

«Я переконаний, що ми знайдемо політичну підтримку в Уряді й Парламенті. Ці новації забезпечать відповідність нашої системи безоплатної правової допомоги найкращим практикам і стандартам, які є у світі», – резюмував Павло Петренко.

Заступник Міністра юстиції Іванна Смачило зі свого боку зауважила, що Міністерство юстиції завжди намагається бути максимально прозорим у своїй роботі.

«Ми зацікавлені у постійній взаємодії з тими, кому не байдужа система БПД, щоб спільно працювати над підвищенням якості правової допомоги. Зараз ми виходимо на новий рівень прозорості й публічності. Я сподіваюся, що представлена концепція буде якнайшвидше реалізована, а членами Наглядової ради стануть авторитетні люди, які працюватимуть над підвищенням ефективності роботи системи», – сказала Іванна Смачило.

В основу Концепції Наглядової ради лягли напрацювання міжнародної експертної групи, до якої за підтримки Уряду Канади, Офісу Ради Європи в Україні увійшли знані у світі експерти з питань правової допомоги.

«Хотів би відзначити професора Алана Патерсона із Шотландської Ради правової допомоги, керівника Спільноти правових послуг Британської Колумбії Марка Бентона, який є великим другом української системи безоплатної правової допомоги. У рекомендаціях міжнародних експертів ішлося про те, що модель Наглядової ради можна започатковувати поетапно. Ми ж обрали курс без перехідного періоду», – розповів директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк.

Роман Романов, директор Програми «Права людини та правосуддя» МФ «Відродження»: «Нещодавно доступ до правосуддя отримав у світі неймовірне визнання, ставши частиною цілей глобального розвитку. Людство на рівні Організацій Об’єднаних Націй визнало, що доступ до правосуддя є необхідною передумовою сталого розвитку. Україна не робила, на відміну від багатьох країн, якихось гучних заяв і декларацій про досягнення цих цілей, але при цьому, розвиваючи систему безоплатної правової допомоги, зробила на порядок більше, ніж багато з тих держав, які такі цілі задекларували. У цьому відношенні Україна може бути орієнтиром для інших. Зараз ми, власне, при створенні Наглядової ради, переходимо до наступного етапу розвитку системи правової допомоги, коли він побудований не лише на індивідуальному адміністративному началі, а коли існує принцип максимальної залученості зацікавлених суб’єктів. Я радий це бачити і вважаю, що це крок у вірному напрямку».

До Наглядової ради входитимуть дев’ять осіб, які представлятимуть різні фахові спеціалізації. Вони працюватимуть на громадських засадах. Строк повноважень – максимум п’ять років. Членів Наглядової ради обиратиме на конкурсній основі комісія. До складу конкурсної комісії входитимуть представники міжнародних партнерів системи БПД.

Наглядова рада матиме широкі повноваження. У тому числі здійснюватиме нагляд за діяльністю системи БПД, готуватиме подання щодо призначення та звільнення керівника Координаційного центру, заслуховуватиме щорічний звіт щодо функціонування системи БПД, зокрема фінансовий. Крім того, Наглядова рада ідентифіковуватиме та оцінюватиме політичні, фінансові та інші ризики, надаватиме рекомендації щодо їх запобігання або вирішення.

Представники ключових міжнародних та національних партнерів зазначили, що незалежний від уряду орган – наглядову або консультативну раду системи безоплатної правової допомоги – мають більшість західних країн, зокрема членів Ради Європи, США, Канади. Експерти переконані, що створення Наглядової ради Координаційного центру – це гарантія стабільного та незалежного функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні, суспільної довіри до неї.

Концепція Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги

Джерело: Координаційний центр з надання правової допомоги

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×