facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Вибори-2019: як проголосувати не за місцем реєстрації

Дата публікації: 20.02.2019

Змінити тимчасове місце голосування в межах країни дозволяє Закон України «Про державний реєстр виборців». Водночас його сьома стаття уточнює, що звернення виборця має бути мотивованим. Що це означає і як діяти, якщо хочеш проголосувати, не там, де «прописаний», в тому числі як реалізувати своє виборче право за кордоном, роз’яснює юристка Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку Богдана Яворницька.

Не пізніше, ніж за 5 днів до дня голосування ви маєте особисто подати заяву про тимчасову зміну місця голосування у відповідний орган ведення Державного реєстру виборців із зазначенням дільниці чи адреси, за якою бажаєте проголосувати. Надсилання вказаної заяви поштою (електронною поштою) законодавством не передбачено. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.

Разом із подачею заяви треба буде пред’явити паспорт, а також документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси.

Заява є обґрунтованою у разі, коли додані до неї документи або їх належно засвідчені копії підтверджують факти (фактичні обставини), що обумовлюють проживання виборця за вказаною ним адресою.

Із документів підійдуть: довідка з місця роботи; довідка з місця навчання; документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, що знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; свідоцтво про шлюб; свідоцтво про народження; шлюбний договір; довідка житлово-експлуатаційної установи або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку; письмова згода власника. Якщо ви подорожуєте – показуйте проїзні документи, путівку в санаторій тощо.

Такими обставинами можуть бути:

1) працевлаштування виборця, у разі якщо місцезнаходження роботодавця належить до адміністративно-територіальної одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;

2) навчання виборця за очною формою у навчальному закладі, розташованому в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;

3) належність на праві особистої власності житла, розташованого в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;

4) постійне проживання виборця в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;

5) здійснення виборцем догляду за особою, яка постійно не здатна пересуватися самостійно, місце проживання якої зареєстровано відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої виборець просить визначити його виборчу адресу;

6) перебування виборця, який звернувся із заявою щодо зміни його виборчої адреси, у шлюбі або в родинних відносинах, які обумовлюють спільне проживання із громадянином України.

Жителі Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, тимчасово окупованих територій районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях можуть вмотивувати заяву про тимчасову зміну місця голосування неможливістю реалізації свого права голосу на виборчій дільниці за зареєстрованим місцем проживання у зв’язку тимчасовою окупацією території України внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

Указане в заяві мотивування повинно підтверджуватися документами (копіями документів), які додаються до неї. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

Слід зазначити, що виборці, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також на тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, межі та перелік яких визначено Президентом України у порядку, передбаченому Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.

Виборчою адресою військовослужбовця, який звернувся із заявою щодо зміни своєї виборчої адреси, може бути поштова адреса відповідної військової частини.

За результатами вивчення обґрунтованості заяви виборця щодо зміни його виборчої адреси керівник органу ведення Реєстру приймає одне з таких рішень:

1) про видання розпорядження про внесення до Реєстру зміни щодо виборчої адреси виборця (якщо зміна виборчої адреси виборця відбувається в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу ведення Реєстру);

2) про звернення до розпорядника Реєстру стосовно доручення органу ведення Реєстру за попередньою виборчою адресою виборця внести до Реєстру зміни щодо виборчої адреси виборця (якщо попередня виборча адреса виборця не належить до території, на яку поширюються повноваження цього органу ведення Реєстру);

3) про відмову виборцю у внесенні зміни до його виборчої адреси.

Керівник органу ведення Реєстру відмовляє у задоволенні заяви виборця щодо зміни його виборчої адреси лише за наступних підстав:

1) якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не включена до Реєстру;

2) якщо за результатами проведеної перевірки виявлено невідповідність у змісті відомостей, зазначених у заяві виборця та наданих відповідними органами, закладами, установами чи організаціями;

3) якщо заяву про зміну виборчої адреси визнано необґрунтованою;

4) якщо встановлено, що до Реєстру вже внесено відповідні зміни до персональних даних виборця.

Особі, яка звернулася із заявою щодо зміни виборчої адреси, повідомляється у письмовій формі про відмову в задоволенні заяви із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови. Таке повідомлення надсилається на виборчу адресу відповідно до даних Реєстру і на адресу, яку виборець просив визнати його виборчою адресою.

Що стосується громадян, які є бездомними, то для безумовної реалізації їхнього активного виборчого права можуть бути застосовані норми Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей».

Відповідно до статей 6-8 зазначеного Закону, облік бездомних громадян здійснюється за їх переважним місцезнаходженням на підставі особистого звернення або їх виявлення відповідними спеціалізованими закладами, що створюються органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади. При постановці на облік бездомні громадяни отримують посвідчення встановленого зразка. Реєстрація переважного місцезнаходження бездомних громадян здійснюється за юридичною адресою спеціалізованого закладу, який здійснює облік бездомних громадян, або інших закладів для цієї категорії осіб.

Як проголосувати, якщо 31 березня ви будете за кордоном

Тим громадянам України, які перебуватимуть за кордоном нетривалий період і хочуть проголосувати на виборах президента, треба особисто подати в Держреєстр виборців за місцем реєстрації заяву про тимчасову зміну місця голосування.

У ній треба вказати країну і дільницю, де ви будете голосувати. Тоді вас включать до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці.

Документ треба подати до 25 березня 2019 року.

Однак ці заяви не приймаються закордонними українськими дипломатичними установами або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць.

Щоб проголосувати за межами України, необхідно:

  • подати заяву в Україні і бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, яка знаходиться на території відповідної іноземної держави;
  • особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування;
  • мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (закордонний, дипломатичний або службовий паспорт).

 Як потрапити до списку виборців українцям, які постійно або тимчасово проживають за кордоном

Автоматично до списків виборців на закордонних дільницях потрапляють повнолітні українці, які стали на консульський облік і які за своєю виборчою адресою відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.

Якщо ви не стоїте на обліку, треба звернутися із заявою про зміну виборчої адреси до закордонної дипломатичної установи за місцем свого проживання чи перебування.

До заяви додається копія документа, який посвідчує особу і підтверджує громадянство виборця – закордонний, дипломатичний чи службовий паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України.

Заяву передадуть у відділ ведення реєстру при Міністерстві закордонних справ, і ви зможете проголосувати за кордоном.

Важливо! Все це треба зробити до 25 березня 2019 року і лише особисто – використовувати для відправки пошту, факс чи e-mail не можна.

Отже, якщо виборча адреса виборця знаходиться за межами України, і на день голосування такий виборець перебуватиме на її території, заява подається до:

  • органу ведення Державного реєстру виборців за вказаним у заяві місцем перебування чи місцезнаходженням виборчої дільниці, яку виборець просить визначити місцем його голосування,
  • або органу ведення Державного реєстру виборців в Міністерстві закордонних справ України.

Якщо виборець проживає чи перебуває в Україні і має намір голосувати в іншій державі, заява подається до:

  • органу ведення Державного реєстру виборців за виборчою адресою заявника
  • або органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

Якщо виборець проживає чи перебуває за межами Україні і має намір голосувати в іншій іноземній державі, заява подається до органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Фото до статті: www.5.ua

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×