Попередження ДТП та відшкодування завданої ним шкоди: поради юриста
Дата публікації: 22.03.2019
Дорожньо-транспортна пригода – з правової точки зору доволі складна та специфічна тема. Поради юриста Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Павла Головатого допоможуть зорієнтуватися у випадку, якщо аварія вже сталася: як поводитися, що робити в першу чергу і на що звернути увагу при оформленні ДТП патрульною поліцією.
Часто самі патрульні поліцейські за відсутності досвіду (або ж знань) припускаються помилок при оформленні аварії, що в подальшому негативно позначається на визначенні винуватості або невинуватості її учасників. Питання ще більше ускладнюється, якщо пригода спричинила людські жертви.
Стати учасником ДТП – дуже сильне емоційне навантаження для тих, хто потрапив в аварію. Її особливістю стає те, що встановлення істини проходить у подальшому по тих слідах, які залишилися на місці (найчастіше досить мало, або недостатньо) і за показаннями очевидців, що, як правило, є різними та суперечливими. Це обумовлюється тим, що ДТП відбувається в динаміці за дуже короткий термін часу.
В даному випадку йдеться про ДТП без потерпілих, оскільки дорожньо-транспортна пригода, в якій постраждали люди, це окрема тема.
Днями на трасі Одеса-Рені внаслідок розірвання колеса перекинулося легкове авто. Левова частка подібних подій трапляється через вибоїни, якими рясніють українські дороги, особливо після зими. Як розповідає постраждалий водій Володимир, коли він потрапив у яму, було вже темно, тому і не встиг вчасно загальмувати. В результаті цього були виведені з ладу усі колеса авто. Після цього пан Володимир викликав поліцію та зателефонував своєму страховому агенту і став чекати на допомогу. Автомобіль був застрахований, і виплати в 53 тис грн вистачило на ремонт. Але Володимир відзначає: якби яма була більшою, а швидкість автомобіля вищою, ситуація могла би закінчиться летально. З цими висновками згодні й експерти. З їхніх слів, головною небезпекою у цьому випадку є те, що автомобіль стає відразу некерованим. Якщо говорити про швидкість 100 і більше км на годину, машину починає заносити дуже сильно. У такому випадку водієві головне різко не гальмувати і не робити різких рухів. Таку пораду дають фахівці. Також вони зазначать, що, крім дотримання швидкісного режиму на розбитих дорогах, необхідно обов’язково користуватися ременями безпеки. Це на 60% страхує від смертельного ДТП. Коли машину трясе, а людина зафіксована, її не буде штовхати вперед. При зіткненні ж людина без ременя може «літати» по салону і вдаритися об скло.
Крім того, якщо ДТП через вибоїни таки сталася, слід домагатися компенсації за завдані збитки. Більшість правників сходяться на тому, що збитки можливо стягнути, хоча це досить важко. Більшість із них подають наступні поради:
- У першу чергу потрібно викликати поліцію, медиків та фіксувати кожну свою дію. Поліція повинна зафіксувати стан дороги.
- Самому теж варто сфотографувати або показати на відео, якою була дорожня ситуація.
- Багато що залежить і від того, як складені документи.
Запам’ятайте! При дорожньо-транспортній пригоді обидва водія можуть порушувати Правила дорожнього руху, але порушення лише одного буде складатися в причинному зв’язку з ДТП та шкідливими наслідками, які настали. Якщо простіше – один буде відповідати за те порушення, яке він допустив, інший – за інше правопорушення. Також потрібно знати, що не завжди водій, який є учасником дорожньо-транспортної пригоди, нестиме відповідальність – чи то адміністративну, чи то кримінальну. Це можливо лише в разі порушення ним Правил дорожнього руху.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.