facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

При спілкуванні родичів інтереси дитини – понад усе

Дата публікації: 05.04.2019

Автор: Юлія Манукян/ІРЦ «Правовий простір»

Дорослі сваряться – страждають діти. Поставити на перше місце інтереси найменшого члена родини з Херсонщини вдалося лише за втручання суду. Мамі, яка залишилася з маленькою донькою сама і не могла справитися з конфліктною ситуацією, допомогли у Херсонському офісі Мережі правового розвитку.

Родинні відносини – завжди непроста справа, особливо коли батьки розійшлися і дитина, наприклад, залишається з матір’ю. Бабусі та дідусі з боку колишнього чоловіка, звісно, мають право спілкуватися зі своїми внуками та брати участь у їх вихованні. А у випадку, якщо цьому чиняться перепони, можуть звернутися до суду з позовом про їх усунення. Але коли це право використовується як спроба помсти та маніпулювання, треба дуже точно визначити і інтереси дитини, і рамки такого спілкування. Справа, про яку йдеться нижче, показова в цьому сенсі.

Наприкінці січня 2019 року до Офісу при ІРЦ «Правовий Простір» звернулася Марина Заходько*. Молода жінка буквально заливалася сльозами. Її дитині – півтора року. З чоловіком роз’їхалися, коли малій було близько місяця. Марина залишилася один на один з усіма проблемами. Чоловік, моряк за професією, платив аліменти на дитину у мінімальному розмірі, причому життям дочки зовсім не цікавився. Марина вирішила подати на стягнення аліментів з колишнього чоловіка на своє утримання. У листопаді 2018 суд задовільнив її позов. І, як пишуть в романах, все закрутилося. Бабуся (мати чоловіка), яка після розлучення повністю ігнорувала невістку з онукою, раптом активізувалася і зажадала регулярних зустрічей. Слід врахувати, що вона живе не в місті, а в селищі за дві години їзди, і везти туди дитину для Марини і важко, і умови там далекі від гігієнічних. Сама ж бабуся до невістки їздити не хотіла. І як не намагалася Марина її переконати, бабуся відмовилася обговорювати це цивілізовано. Натомість знайшла адвоката, який допоміг їй скласти позов до суду про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, в якому просила призначити систематичні побачення на її умовах: щотижня, у неділю з 9 до 18.00. Позов склали ще в березні 2018 р. Воно довго пролежало під сукном і тільки в січні 2019 р. документу дали хід. Марина нічого про це не знала, поки не отримала листа з органів опіки та піклування. Такі справи завжди проходять з залученням органів опіки та піклування, що надають суду свої висновки щодо конкретної ситуації (дозволити чи ні ці побачення), тобто виступають у якості консультативного органу. У розпачі жінка кинулася шукати правової допомоги.

Юристка Херсонського офісу, адвокатеса Маргарита Плахотнюк роз’яснила Марині, що не можна зовсім заборонити ці зустрічі (згідно норми ст. 257 СК України), але можна звести їх до мінімуму і на умовах, комфортних для матері та дитини. Вона написала для Марини пояснення для органів опіки та піклування, в якому зі слів жінки докладно описала всі обставини, а саме небажання з боку бабусі допомагати невістці доглядати дитину та взагалі спілкуватися на території матері дитини, сварки та вимоги возити онуку до неї в село. Тож, головними аргументами були конфліктність бабусі та її небажання мирного діалогу. Як наслідок, таке спілкування буде негативно впливати на психологічний стан доньки. Важливим пунктом було посилання на Конвенцію про права дитини, згідно з якою будь-яке рішення має виходити з «якнайкращого забезпечення інтересів дитини». Також юристка порадила жінці, як поводитися на засіданні, не ускладнюючі ситуацію зайвими емоціями.

На засідання з Мариною прийшла її подруга, котра свідчила про те, що Марина дуже добре піклується про дитину – донька нагодована, прибрана, всі щеплення за графіком… Спокійні і врівноважені аргументи жінок контрастували з реакцією бабусі, яка ображаала колишню невістку.

Розглянувши заяву Марини, органи опіки видали наступну рекомендацію: призначити побачення раз на місяць у неділю протягом години, за місцем проживання матері дитини, в її присутності. Рекомендацію передали до місцевого суду. Суд взяв її до уваги, поспілкувався зі сторонами і виніс таке рішення: дозволити побачення протягом 2 годин раз на два тижні з урахуванням режиму дня дитини (тобто гнучкий графік, адже не можна перебивати візитами сон малечі), за місцем проживання матері дитини, в її присутності.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги у Херсоні: пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, І поверх).
Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 17.00. По п’ятницях з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.
Попередньо записатися на прийом можна за телефоном (099) 468 38 48.

P. S.Центр безоплатної первинної правової допомоги створенийХерсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін: правовий вимір».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×