Незвані співмешканці: «виписувати» невідомих довелося через суд
Дата публікації: 15.05.2019
Автор: Громадська організація «Відкриті двері»
Придбавши будинок, жінка дізналася, що на її жилплощі «прописані» дві невідомі особи. Такі обставини не давали господарці можливості сповна скористатися своїм правом власності на дім, зокрема оформити субсидію. Проблема вирішилася за допомоги юристів Нікопольського офісу Мережі правового розвитку.
До Офісу при громадській організації «Відкриті двері» звернулася Тетяна Вергун*, мешканка Дніпропетровщини. Розповіла, що майже 10 років тому вони з чоловіком придбали будинок, де живуть і донині. Однак вже після купівлі дому, за випадкових обставин жінка дізналася, що в їхньому будинку зареєстровані дві невідомі їй особи. І тепер це стало справжньою проблемою: через «прописаних» людей жінка не могла оформити субсидію на житлово-комунальні послуги. Водночас знайти цих невідомих і попросити добровільно знятися з реєстрації (що вирішило би питання) змоги не мала.
– Обставини, з якими стикнулася клієнтка, дійсно, обмежують власника будинку в реалізації його права на власність, права отримувати соціальні пільги, в даному випадку – субсидію для сплати комунальних послуг, – коментує юристка Офісу Тетяна Половинцева.
Вона, а також адвокат Ірина Лось взялися допомогти пані Тетяні. Перш за все, порадили звернутися до суду: саме таким чином у конкретній ситуації можна було «позбутися» незваних співмешканців. Правники склали відповідну позовну заяву з вимогами зняти з реєстрації осіб, які добровільно відмовилися знятися з реєстрації, а також надали супровід у судовій справі.
Дочекавшись рішення суду, Тетяна Вергун захистила своє право на власність і відповідно змогла оформити субсидію.
Коментує юрист
При надані правової допомоги та складанні позову застосовувалися наступні норми:
Ст. 15 Цивільного кодексу України: «кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання».
Разом із тим, згідно зі ст. 391 Цивільного кодексу України, «власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном».
У відповідності з ч. 2 ст. 405 Цивільного кодексу України, «член сім’ї власника
житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік».
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою».
Пунктом 26 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» також передбачено зняття з реєстрації за рішенням суду яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням.
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.