facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Що таке «будівельна амністія» та чи можна «узаконити» прибудову до квартири

Дата публікації: 22.05.2019

«Я знаю, що в Україні діє «будівельна амністія». Як мені «узаконити» самочинну прибудову до квартири в багатоквартирному будинку?». Приблизно так звучало питання, з яким до Херсонського офісу Мережі правового розвитку звернулися одразу троє громадян. Відтак людей варто інформувати про об’єкти, на які поширюється «будівельна амністія» та застерігати від порушення закону внаслідок його неправильного тлумачення, зазначає юристка Офісу при громадській організації «ІРЦ Правовий простір» Маргарита Плахотнюк – і подає відповідну консультацію.

Нагадаємо, що минулого року в Україні запрацював механізм будівельної амністії для дачних та приватних будинків, що були збудовані без дозвільних документів. А саме наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства про затвердження порядку обстеження та прийняття в експлуатацію таких об’єктів. Це означало, що українці вже можуть готувати документи для узаконення своїх самочинних будівництв. Головна умова – щоб вони відповідали цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам та пройшли технічне обстеження.
Під «будівельною амністією» слід розуміти наступне: орган державного архітектурно-будівельного контролю може прийняти в експлуатацію об’єкт будівництва за результатами технічного обстеження, тобто без дозвільного документа на виконання будівельних робіт.
Важливо звернути увагу, що можливість прийняття в експлуатацію за спрощеною процедурою застосовується лише для об’єктів, які відповідають умовам, визначеним у пункті 9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме:

  • об’єкт будівництва за класом наслідків (відповідальності) належить до об’єктів з незначними наслідками;
  • це індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок загальною площею до 300 м2, або господарська (присадибна) будівля чи споруда загальною площею до 300 м2, збудована у період з 5 серпня 1992 р. до 9 квітня 2015 р., або будівля чи споруда сільськогосподарського призначення, збудована до 12 березня 2011 р.;
  • об’єкт збудований на земельній ділянці відповідного цільового призначення;
  • заява про прийняття в експлуатацію відповідного об’єкта будівництва подана власником або користувачем земельної ділянки.

Останні дві умови чітко вказають на те, що неможна вводити в експлуатацію та отримати права власності на прибудову до квартири як на об’єкт нерухомого майна з огляду на положення статті 42 Земельного кодексу України. Вона передбачає, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються у постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Якщо ж будинок перебуває у спільній власності мешканців, відповідно до частини 2 даної статті земельні ділянки передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку.
Враховуючи цільове призначення земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, передача їх у власність або у користування можлива лише об’єднанню співвласників будинку, створеному відповідно до закону, як юридичній особі.
Отже, окремі співвласники багатоквартирних будинків не мають можливості отримати у власність чи користування земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний жилий будинок, або її частини.

Скористаємося також нагодою пояснити, які документи необхідні для амністування нерухомості, що підлягає наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства:

  • заява про прийняття об’єкта в експлуатацію (у разі наявності співвласники земельної ділянки/зазначеного об’єкта підписують також);
  • один примірник заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації;
  • звіт про проведення технічного обстеження (крім випадків, передбачених пунктом 5 розділу ІІ Порядку).

А також засвідчені в установленому порядку копії:

  • документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об’єкт;
  • технічного паспорта з відміткою про можливість розміщення та надійної і безпечної експлуатації об’єкта (з відміткою у випадках, передбачених пунктом 5 розділу II Порядку). При цьому, технічні паспорти, складені до набрання чинності цим Порядком, подаються за умови проставлення в них відповідної відмітки про проведення їх технічного обстеження.

Амністуватимуть нерухомість  за доволі простою процедурою. Після подачі необхідних документів та заяви до органу держархбудконтролю їх  розглянуть упродовж 10-ти робочих днів та ухвалять рішення щодо прийняття об’єкта в експлуатацію. При цьому штрафні санкції за самовільне будівництво та експлуатацію таких об’єктів до власників/користувачів земельних ділянок не застосовуватимуться.

Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги:
м. Херсон, пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, 1-й поверх).
Графік роботи юристів: понеділок – четвер: з 9.00 до 16.00. Обідня перерва: з 12.00 до 13.00.
Попередньо записатися на прийом можна за телефоном (099) 468 38 48

P.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін: правовий вимір».

 

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×