ВІЛ-інфіковані: права при влаштуванні на роботу
Дата публікації: 24.05.2019
Клієнт Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку Антон – ВІЛ-інфікований. Нещодавно повернувся із місць відбування покарання і прагне розпочати нове життя поза ґратами. Вже тривалий час чоловік намагається працевлаштуватися вантажником, але скрізь отримує відмову. Антон підозрює, що це пов’язано з його діагнозом та хотів би знати більше, як захистити свої права.
Юристка Офісу при громадській організації «Громадська платформа» Олена Полєтаєва роз’яснює.
Відповідно до Конституції України, будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об’єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання не допускається.
Стаття 6 Закону України від 19.11.1992 за № 2801-XII «Про охорону здоров’я» закріплює права та обов’язки громадян у сфері охорони здоров’я та гарантує правовий захист від будь-яких незаконних форм дискримінації, пов’язаних із станом здоров’я. Згідно з ст.22 Кодексу законів про працю України забороняється необґрунтована відмова у прийнятті на роботу.
Стаття 16 Закону України від 12.12.1991р. за № 1972-XII «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» закріплює захист права на працю та інші соціальні права людей, які живуть з ВІЛ. Саме ця стаття передбачає, що відмова приймати на роботу чи до освітніх, медичних чи соціальних закладів та служб, обмеження інших прав людей, які живуть з ВІЛ, на підставі їх ВІЛ-позитивного статусу, а також обмеження прав їхніх рідних і близьких на цій підставі забороняється.
Пункт 2 ст.16 вищезазначеного Закону зазначає, що неправомірні дії посадових осіб, які порушують права людей, які живуть з ВІЛ, їхніх рідних і близьких, можуть бути оскаржені в суді.
Таким чином, керуючись цими нормативно-правовими актами, Антон може звернутися до суду, якщо його законні права та інтереси будуть порушені. Тепер чоловік має знання та інструменти, за допомоги яких зможе відстояти свої права, якщо йому вкотре безпідставно відмовлять у прийнятті на роботу.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.