facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

На підприємстві – скорочення: які переваги мають рідні «чорнобильців»

Дата публікації: 10.06.2019

«Я – вдова “чорнобильця”. Чи маю я переваги залишитися у штаті підприємства, де планується масове скорочення?» З таким питанням до юриста Сєвєродонецького офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Громадська платформа» звернулася пані Надія з Сєвєродонецька.

Жінка пояснила, що на підприємстві, де вона працює, прийнято рішення про скорочення чисельності та штату працівників у зв’язку зі змінами в організації праці. Їй вручили попередження про майбутнє звільнення у порядку п.1 ч.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП). При цьому клієнтка – вдова чоловіка, який був віднесений до 1 категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тож пані Надію цікавило, чи має вона переважне право залишитися на посаді?
Юристка Офісу Олена Полєтаєва роз’яснила наступне:

Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи (ст. 51 КЗпП Украҹни). Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров’я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Зокрема статтею 42 КЗпП передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
В частині 2 ст. 42 КЗпП України наведений перелік осіб, яким при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації надається перевага в залишенні на роботі.
Крім того, частиною 3 ст. 42 КЗпП України також передбачено, що перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, переважне право залишення на роботі при вивільненні працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі при ліквідації, реорганізації або перепрофілюванні підприємства, установи, організації, скороченні чисельності або штату працівників, а також на працевлаштування.
У разі вивільнення працівників у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників їм виплачується допомога в розмірі трикратної середньомісячної заробітної плати, а також зберігається за їх бажанням посадовий оклад, тарифна ставка (оклад) на новому місці роботи, але не більше одного року.
Їм також гарантується працевлаштування з урахуванням їх побажань або можливість навчання нових професій (спеціальностей) із збереженням у встановленому порядку середньої заробітної плати за останнім місцем роботи за весь період перепідготовки, але не більше одного року.
При переведенні у зв’язку із станом здоров’я на нижчеоплачувану роботу, зазначеним працівникам виплачується різниця між попереднім заробітком і заробітком на новій роботі до встановлення інвалідності або одужання, але не більше одного року.
Пільги, передбачені, зокрема, пунктом 7 цієї статті, надаються дружині померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою (ч. 2 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Отже пані Надія  має переважне право залишитися на роботі. Юристка порадила жінці звернутися до керівництва підприємства, і з’ясувати, чому таку перевагу вона не отримала.  І зазначила, що в разі необхідності готова і далі надавати клієнтці безоплатну правову допомогу.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×