facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чоловікові допомогли встановити справедливий розмір аліментів

Дата публікації: 14.06.2019

Автор: Оксана Яцюк/ Подільський центр прав людини

Обов’язок батьків – фінансово утримувати дитину, навіть у випадку розлучення. Розмір аліментів встановлює суд. Як бути, якщо батько не спроможний виплачувати аліменти у встановленому судом розмірі?

Подружжя Тарасенків* розлучилось вісім років тому. Донька залишилася жити з мамою. Батька, Валентин Тарасенко, сплачував аліменти за рішенням суду. Розмір аліментів становив 1/3 частини заробітку батька щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Роки йшли. Валентин одружився вдруге, в шлюбі з новою дружиною народився син. Виплачувати аліменти на дочку стало складніше, бо одночасно з народження другої дитини Валентин втратив роботу. Заборгованість по сплаті аліментів зростала. Колишня дружина звернулася до виконавчої служби, і Валентину Тарасенку нарахували аліменти в розмірі 1/3 від середньої заробітної плати по регіону. Чоловік не зміг виплачувати кожного місяця більше 2000 гривень. Згодом він влаштувався на тимчасову роботу, з мінімальною заробітною платою – 3800 грн. Виплата аліментів була обтяжливою для родини. Ні машини, ні власного житла сім’я не мала. Потрібно було ще й допомагати літній матері Валентина, яка жила разом sз його родиною.
правову допомогу Валентину Терещуку надали у Вінницькому офісі Мережі правового розвитку при громадській організації “Подільський центр з прав людини”. Юрист Олександр Довбиш пояснив, що у відповідності до ч.1 ст. 192 Сімейного кодексу (СК) України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути змінено. Зменшення або збільшенням розміру аліментів відбувається за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Верховний суд України в п. 23 Постанови Пленуму «Про застосування судом окремих норм сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року за № 3 роз’яснив, що «…відповідно до ст. 192 СК, розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв’язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров’я когось із них…».
За порадою юриста Валентин Тарасенко звернувся до суду. У позовній заяві він детально описав матеріальне становище родини, додав довідки про доходи. Суд враховував це, а також народження другої дитини і змінив розмір аліментів*. Тепер чоловік сплачуватиме ¼ частину заробітку, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

*Персональні дані змінено з етичних міркувань.

**Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/82132208  

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×