Мати-одиначка та батько-одинак: права та пільги
Дата публікації: 04.07.2019
Пані Тетяна* – одинока мати**. Разом із двома дітьми мешкає у селищі Вовкодаєве Луганської області. Юристам Новоайдарського офісу Мережі правового розвитку жінка пояснила, що працює, отримує заробітну плату та грошову допомогу на дітей, але все одно родині доводиться скрутно. Тому жінку цікавило, які ще пільги передбачені законодавством для одинокої матері та як їх отримати.
Юрисконсульт Офісу при громадській організації «Суспільна Служба Правової Допомоги» Тамара Оніпко роз’яснила жінці, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», матерям-одиначкам виплачується грошова допомога на дитину. Працюючим жінкам надаються путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надається матеріальна допомога. Крім іншого, жінкам, що самотужки виховують дітей, надається тимчасова державна допомога.
Згідно з Кодексом законів про працю України, одинокій матері:
– гарантується прийом на роботу і заборона на звільнення (ст. 184 Кодексу законів про працю);
– надається право працювати неповний робочий день (ст. 56 КЗпП);
– забороняється залучення до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направлення у відрядження (ст. 176 КЗпП) тощо.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про відпустки», одинокій матері чи батьку надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів). Невикористану за попередні роки додаткову відпустку одинока мати може взяти в будь-який час, або ж у разі звільнення вона буде компенсована грошима. Крім того, їм даються щорічні відпустки у зручний для них час.
Відповідно до пп. «а» пп. 169.1.3 Податкового кодексу України, одинока мати (батько), вдова (вдівець) мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, що дорівнює 150% суми пільги (у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років).
Зважаючи на норми ст. 45 Житлового кодексу, матерям-одиначкам, які потребують поліпшення житлових умов, надається першочергове право на житлові приміщення. Також одинокі матері мають право на першочергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) будинків із житлового фонду соціального призначення (ст. 12 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення»).
*Персональні дані змінено з етичних міркувань.
** Згідно з документом «Одинока мати: статус, права та пільги», термін «одинока матір» на законодавчому рівні не визначено, проте відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгляду судами трудових спорів” від 6 листопада 1992 р. № 9, одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама. Отже, основним критерієм для визначення статусу одинокої матері є виховання та утримування дитини без участі батька. Одержання жінкою аліментів від батька дитини, ведення з ним спільного господарства позбавляє статусу одинокої матері.(Більше – за посиланням).
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.