Закон про мову: чого чекати і кого штрафуватимуть
Дата публікації: 16.07.2019
Українські посадовці нестимуть відповідальність за незнання державної мови, а порушення прав громадян на отримання послуг українською в держустановах і певних публічних сферах каратимуться штрафами – щоправда лише через три роки. Саме так затверджено в Законі України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (Закон про мову), який набув чинності сьогодні, 16 липня. Про інші його норми – в актуальній консультації юристки Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку Богдани Яворницької.
Закон закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська – і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
Навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, зокрема навмисне застосування її з порушенням вимог українського правопису і стандартів державної мови, а також створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови тягнуть за собою відповідальність, встановлену Законом.
Він також передбачає відповідальність посадовців за незнання мови. Втім, ця норма діятиме лише через три роки від дати ухвалення закону.
Також норми Закону регулюють статус української жестової мови та мовні права жестомовних осіб, тобто в Україні кожному гарантується право вільно використовувати українську жестову мову в суспільному житті, вивчати та підтримувати її, а також навчатися українською жестовою мовою.
Крім того, Закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її при виконанні службових обов’язків.
Також державна мова має використовуватися:
- у медичній та освітній сферах;
- трудових відносинах;
- у судочинстві;
- у Збройних Силах України та інших військових формуваннях;
- під час перетину державного кордону України;
- у процесі виборів і референдумів;
- у державному і комунальних секторах;
- у транспорті та закладах громадського харчування;
- на підписах і маркуванні товарів і послуг;
- у театральних виставах і дубляжі кіно;
- на телебаченні, в інтернеті й друкованих ЗМІ;
- на публічних заходах;
- у рекламі.
Згідно з Законом, мовою проведення культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів є державна мова. Застосування інших мов під час таких заходів дозволяється, якщо це виправдано художнім, творчим задумом організатора заходу, а також у випадках, визначених законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.
Дія цього Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
Законом передбачено організацію безкоштовних курсів української для дорослих.
Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте порушення прав громадян на отримання послуг українською мовою в держустановах і визначених законом публічних сферах каратимуться штрафами. Максимальна сума штрафу становитиме 11 тис 900 грн. Ці норми почнуть діяти через три роки.
Фото на головній сторінці: УНІАН.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.