facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мешканці Білої Церкви отримали консультації з питань «прописки»

Дата публікації: 30.07.2019

Автор: Маргарита Тарасова/Центр прав людини ZMINA

Правозахисники та юристи 30 липня провели консультації для мешканців Білої Церкви щодо проблем «прописки». Результати використають під час підготовки законопроекту зі зміни чинної системи реєстрації місця проживання.

Консультації організували експерти Центру прав людини ZMINA та Мережі правового розвитку.
Як наголошує керівниця проектів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна, раніше організація вже провела соціологічне дослідження і з’ясувала, на які сфери життя впливає «прописка». Зокрема, відомо, що близько 7 мільйонів людей в Україні живуть не за місцем реєстрації.

Зараз група експертів завершує аналіз законодавства та готується до написання законопроекту. Він повинен спростити систему реєстрації, змінивши її з дозвільної на повідомну – тобто таку, за якої людині не потрібно буде доводити право на проживання у житлі. При цьому для власника ніяких ризиків не буде. За словами експертів, відгук громад дуже важливий – він дає можливість з’ясувати реальні проблеми та потреби, розібрати реальні ситуації.

 «Щоб будь-яка реформа відбулась успішно, необхідно вийти з площини кабінетних напрацювань та налагодити діалог з мешканцями територіальних громад, комунальними установами, ОСББ та органами місцевого самоврядування. Вони найкраще знають, які проблеми є на місцях, та мають бачення, яким чином варто їх усувати. Ми вже маємо кілька важливих відповідей у вигляді результатів досліджень та аналізу стану нормативної бази. Тепер нам варто вислухати громадян, наскільки вони готові до тих змін, які ми пропонуємо втілити. – зокрема зазначила Людмила Якіна.

Як показує дослідження, громадяни, що живуть не за «пропискою», стикаються із серйозними перепонами: наприклад, не можуть голосувати на місцевих виборах, не можуть отримувати субсидії, вторинну медичну допомогу, не можуть оформити паспорт тощо.
На думку виконавчого директора Мережі правового розвитку Євгена Полтенка, сучасна система реєстрації фактично дискримінує людей без відповідної «прописки».

«Прописка» це вже не просто рудимент радянської епохи, що наче бур’ян досі паразитує на нашому полі. Це непролазні «хащі», які бюрократичними перепонами й суспільними стереотипами блокують доступ до правосуддя для мільйонів наших співгромадян. Люди без «прописки», що мешкають поруч із нами, фактично дискриміновані в оформленні паспорта, голосуванні на місцевих виборах, отриманні гарантованих державою освітніх та медичних послуг. Ми не можемо й далі миритися з цією ганебною проблемою, яка міфами і безглуздими регуляторними актами вкорінилася у нашому суспільстві», – наголошує експерт.


Учасники консультувань у Білій Церкві. Фото: Євген Полтенко/Мережа правового розвитку.

За оцінками фахівців, людям, які живуть не за «пропискою», доводиться витрачати щонайменше 750 грн і 4,5 дні, щоб отримати державні послуги.

Як розповіла голова громадської організації «Правова єдність» Ольга Настіна, нещодавно до Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку, який працює на базі організації та надає безоплатну правову допомогу, звернулася неповнолітня дівчина, яка не мала реєстрації. Родичі-власники житла відмовлялися її «прописати», і дівчина переживала за своє майбутнє, щоб не опинитися на вулиці. Адже з «пропискою» пов’язана і медична допомога, і освіта, і участь у виборах. Загалом до Білоцерківського Офісу найчастіше звертаються щодо зняття з реєстрації людей через суд для оформлення субсидій.

На думку правової аналітикині Центру прав людини ZMINA Віти Мусатенко, тема реєстрації місця проживання традиційно пов’язана з багатьма страхами і стереотипами, більшість із яких нічим не підкріплена. Консультації дозволяють також роз’яснити громадянам, як можна вирішити їхні проблеми.«При вирішенні питань, пов’язаних із реєстрацією місця свого проживання та місця проживання своїх близьких, переважна більшість керується негативними міфами, а не чинним законодавством. І саме через це багато громадян не можуть захистити свої права», –  підкреслює юристка.
Експерти наполягають: реформа систем реєстрації може бути корисною як мобільним громадянам, так і тим, хто постійно живе у своїй громаді. Адже місцева влада зможе краще розраховувати бюджет на інфраструктуру та потреби мешканців, коли матиме реальні дані про населення громади.

Подібні консультації з питань «прописки» пройдуть і в інших містах: 2 серпня – у Вінниці, 5 серпня – у Черкасах, а також у Києві та Херсоні (дати узгоджуються).


Варто зазначити, що в результаті спільної роботи експерти розробили буклет «Реєстрація місця проживання: бути чи не бути»* (на фото), в якому пояснюють, що таке «прописка» і на які сфери життя вона впливає.
*Електронну версію  буклету у форматі
pdf можна завантажити тут.

P.S. Захід проведено за фінансової підтримки Європейського союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×