Орендар не виконує домовленостей: як розірвати договір оренди
Дата публікації: 18.09.2019
Консультація юристки Вижницького офісу Мережі правового розвитку Валентини Ткач підготовлена у відповідь на звернення жителя с. Банилів Чернівецької області. Чоловік цікавився, чи може він як орендодавець в односторонньому порядку розірвати договір оренди, оскільки орендар несумлінно виконує умови укладеної угоди.
Юристам Офісу при Чернівецькій обласній громадській організації “Комітет виборців України” пан Роман розповів, що має у власності землю, яку здає в оренду. Проте останнім часом його відносини з орендарем, м’яко кажучи, стали не найкращими. Орендар постійно затримував плату за оренду, грубив у відповідь на телефонні дзвінки з нагадуваннями про борги, уникав зустрічі з орендодавцем. Зі слів клієнта, орендар неналежно виконував умови договору оренди, використовував земельну ділянку всупереч визначеним документом умовам, не за цільовим призначенням. Пан Роман хотів було зустрітися та розірвати договір оренди, але вищевказані обставини унеможливлювали цей процес. Відтак пан Роман прагнув розірвати договір в односторонньому порядку, але не знав, чи це можливо.
Юристка дала вичерпну відповідь.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
На вимогу однієї із сторін договір оренди також може бути достроково розірваний за рішенням суду.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Для односторонньої відмови від договору в договорі оренди повинен передбачатися відповідний механізм iз певною послідовністю дій сторін. Наприклад, у разі систематичного порушення орендарем договору, псування, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, орендодавець може надіслати орендарю лист iз повідомленням про розірвання оренди.
Для підтвердження факту надсилання найкраще використовувати рекомендований лист iз повідомленням про вручення. З моменту отримання зазначеного листа орендар має звільнити орендовану землю протягом певного часу (наприклад, періоду, необхідного для збору врожаю тощо).
Це найпростіший варіант дій, коли сторони врегульовують свої відносини самостійно.
У разі розірвання договору оренди землі за ініціативи орендаря, орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення – за рік. Це якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору обумовлене невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов’язань.
У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна з них має право вимагати в іншої сторони відшкодування завданих збитків відповідно до закону.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.