Поради учасникам бойових дій: якщо керівництво військових частин відмовляється виплачувати компенсацію за додаткову відпустку
Дата публікації: 09.10.2019
Командування військових частин відмовляє у виплаті компенсації за додаткову відпустку. З такими проблемами до Громадського центру правосуддя на Харківщині*, сформованого на базі Офісу Мережі правового розвитку Чугуївської правозахисної групи, звертаються захисники України. Про одну з таких ситуацій ми писали раніше. І якщо вона виникла, варто звертатися до суду, радить юрист Центру Роман Лихачов і подає правові аргументи.
Зазвичай керівництво військових частин, відмовляючи у виплаті компенсації за додаткову відпустку, посилається на Указ Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 №303/2014. Тобто на дію особливого періоду, у зв’язку з якою додаткові відпустки зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік не надаються. Більшість військовослужбовців після такої відмови не звертаються до суду, не намагаються вирішити питання на судовому рівні – а дарма. І ось чому.
Правові підстави
Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», затвердженого Законом України від 17 березня 2014 року №1126-VI, постановлено оголосити та провести часткову мобілізацію. Таким чином спірні правовідносини щодо отримання грошової компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки у зв`язку із звільненням позивача виникли в особливий період.
В особливий період з моменту оголошення мобілізації до припинення відповідного періоду надання військовослужбовцям інших видів відпусток, зокрема додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», припиняється.
Відповідно до частини 8 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України «Про відпустки». Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України.
Отже підстави та порядок надання додаткової відпустки особам, які мають статус учасника бойових дій, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Так, відповідно до частини 14 статті 101 цього Закону, у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, зокрема, військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації.
Зразкова справа Верховного Суду
16.05.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (справа № Пз/9901/4/19), розглянувши зразкову справу за позовом військовослужбовця до військової частини щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій, задовольнив його вимоги в повному обсязі.
Слід зазначити, що суд не взяв до уваги доводи військової частини, що з урахуванням дії в Україні особливого періоду та призупинення відповідних прав військовослужбовців щодо додаткових відпусток позивач не набув відповідного права на отримання грошової компенсації за неотримані додаткові відпустки.
Таким чином припинення відпустки на час особливого періоду не означає припинення права на відпустку, яке (тобто, право на відпустку) може бути реалізовано в один із наступних двох способів:
1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати не визначений термін;
2) грошова компенсація відпустки особі.
Отже учасники бойових дій можуть у разі добровільної відмови керівництва військових частин у виплаті компенсації звертатися до суду з посиланням на зразкову справу Верховного Суду.
*P.S. Проект “Перший громадський центр правосуддя на Харківщині” реалізується громадською спілкою “Мережа правового розвитку” за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.