facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мері Поппінс від держави: як отримати послугу «муніципальна няня»

Дата публікації: 13.12.2019

Від 1 січня 2019 року держава компенсуватиме батькам витрати на няню. Щоправда, не всім. Правила отримання послуги «муніципальна няня» схвалив Кабінет міністрів України. Хто і як саме зможе скористуватися таким сервісом, на прикладі з практики Слов’янського офісу Мережі правового розвитку роз’яснює юристка Лілія Олексенко.

Мешканець Донеччини Максим – батько двох неповнолітніх дітей. Мати покинула родину три роки потому. Тато виховує дітей сам. На матеріальне становище не жаліється: говорить, що грошей вистачає на всі потреби, а от часу, щоб розвивати здібності дітей у позашкільний час – бракує. Йдеться про можливість водити малих на спортивні секції, гуртки і т.п. Максим визнав, що йому необхідна додаткова підтримка. Шукав інформацію усюди, розпитував, і дізнався, що з нового року діятиме послуга «муніципальна няня». Відтак хотів дізнатися у юристів Офісу при громадській організації «Агенція демократичного розвитку Донбасу», чи може він її отримати та як правильно оформити особу, яка займатиметься з його дітьми.

Юристка пояснила, що, дійсно, батьки дітей тепер щомісяця зможуть отримувати від держави гроші на оплату послуг няні. Діятиме така можливість вже від 1 січня 2019 року. Виплата здійснюватиметься адресно одному з батьків дитини. При цьому гроші зможуть отримувати як батьки, так і усиновлювачі чи опікуни.
Компенсація не залежить від громадянства батьків чи дитини: головне, аби вони легально проживали в Україні.
Не зможуть отримати таку компенсацію батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу та прийомні батьки, які вже отримують грошове забезпечення від держави.
Для отримання компенсацій потрібно укласти договір з нянею, але не будь-якою: няня має зареєструватися як фізична особа-підприємець.
У договорі потрібно прописати вартість послуг няні й термін їх надання. При цьому допускається укладення договору з компанією, в якій працевлаштовані няні. Протягом місяця після укладання договору з нянею батькам потрібно подати заяву в місцеве управління соцзахисту.

До заяви про надання компенсації необхідно додати:
– Копію договору з нянею.
– Документи на підтвердження витрат на няню.
– Заяву про те, куди перераховувати кошти компенсації (рахунок у банку).
– Копію свідоцтва про народження дитини.
– Копію паспорта одного з батьків та ідентифікаційного коду.

Місцеве управління соцзахисту матиме 10 робочих днів на аналіз документів і прийняття рішення щодо призначення компенсації на няню. Ще через три дні про рішення повідомлять батьків.

Для отримання компенсації послуг няні потрібно:
– Укласти договір з нянею.
– Подати документи в управління соцзахисту.
– Щомісяця подавати документ про оплату послуг няні.

Якщо рішення позитивне, то батькам потрібно буде щомісяця до 5 числа надсилати в управління соцзахисту підтвердження витрат на няню (чек, виписку з рахунку). Для зручності це можна буде зробити в електронному форматі. Принаймні така можливість передбачена.
Компенсацію виплатять на рахунок у банку до 10 числа наступного місяця. Якщо ж ви не встигли подати чек про оплату няні, то компенсацію за цей місяць вам не виплатять.
Важливо, що компенсація по догляду за дитиною призначається на термін, зазначений у договорі з нянею. Це значить, що по завершенні терміну договору або, якщо захочете змінити няню, доведеться заново подавати документи на отримання компенсації. Те ж саме відбудеться й у випадку переїзду родини в інше місто, оскільки фінансує програму місцева влада, яка отримує на це субвенцію з державного бюджету.
Раніше експерти звертали увагу, що переважна більшість нянь працює «в тіні». І заради перспективи отримання таких незначних коштів вони навряд чи підуть оформлюватись офіційно. Няні в Україні, як й інші фрілансери, у більшості випадків працюють без будь-яких трудових договорів, не мають жодного соціального захисту чи гарантій стабільної зайнятості. Компенсація може бути корисною для пошуку няні на кілька днів на місяць. З огляду на вищевикладене, рекомендовано при оформлені няні на роботу укласти з нею трудовий договір.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×