Програма “Правоспроможна громада”: підсумки 2019 та плани 2020
Дата публікації: 06.02.2020
Автор: Ніна Гаєвська, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку
На початку 2019 року Мережа правового розвитку за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, Української фундації правової допомоги та мережі правових клубів Pravokator розпочали реалізацію програми “Правоспроможна громада”. Наприкінці січня 2020 експертна група програми зібралась для підбиття підсумків минулого року та планування поточного.
На фото: програмна рада програми “Правоспроможна громада” обговорює план роботи у 2020 році. Фото: Гаєвської Ніни
Нагадаємо, що програма “Правоспроможна громада” створює унікальну можливість для українських громад спланувати, підготувати та провести дослідження правових потреб своїх мешканців. Отримані знання та результати перших учасників програми вже допомагають у розробці місцевих програм забезпечення доступу до правосуддя, залученні місцевих та зовнішніх ресурсів для їх реалізації.
У 2019 році конкурсний відбір для участі у програмі пройшли 5 ініціативних груп з таких громад:
- Кремінна (Луганська область)
- Олешин (Хмельницької області)
- Широке (Запорізької області)
- Хмільник (Вінницької області)
- Херсон (Херсонської області)
Географія програми “Правоспроможна громада” у 2019 році
З деякими результатами досліджень, ми маємо можливість ознайомитись вже зараз. Наприклад, в Херсоні дослідили правові потреби херсонців і виявилось, що кожен другий з соціально вразливих верств населення потребує правової допомоги. Але багато людей не можуть зробити перший крок до розв’язання наявних проблем і почати діяти.
«Ініціативна група прийшла до головного висновку – Херсон потребує системного підходу до організації безоплатної правової допомоги. Не тільки до організації консультативної допомоги, а й підвищення правового рівня та самоорганізації представників соціально вразливих категорій населення», – відзначила Наталя Бімбірайте, координаторка дослідження у Херсоні. Детальніше про результати цього дослідження читайте тут.
На фото: Наталія Бімбірайте розповідає про результати та висновки дослідження. Фото: онлайн газета “Вгору”
“Під час проведення аналізу середовища було виявлено, що в місті Хмільнику, який є адміністративним центром Хмільницької ОТГ, створено умови для отримання членами громади безоплатної правової допомоги: працює Хмільницьке бюро правової допомоги, Хмільницький офіс Мережі правового розвитку тощо. Але, під час об’єднання громад, значна кількість сільського населення опиниться в певній правовій ізоляції, так як, завдяки об’єднанню, зміняться окремі адміністративні процедури, зміниться підпорядкування органів влади тощо,”- акцентує Віталій Дорох, координатор групи з Хмільника (Вінницька область).
На фото: Віталій Дорох керівник громадської організації “Право” (Хмільник, Вінницька обл.) Фото: сайту Мережі правового розвитку.
Робоча група, яка створена за ініціативи учасників програми, за допомогою результатів дослідження визначила, які місцеві нормативно-правові акти створюють бар’єри у доступі до правосуддя для місцевих мешканців і потребують вдосконалення. Зокрема це акти, що регулюють подання електронних петицій, проведення громадських слухань, зборів за місцем проживання, внесення місцевих ініціатив, отримання довідки про склад сім’ї та дозволів для ведення торгівлі, правила розміщення зовнішньої реклами, послуги, що надаються комунальними підприємствами, здійснення пасажирських перевезень, визначення пріоритетності ремонтів доріг. Як над вирішенням цих проблем працюватиме група вже у 2020 році у цьому матеріалі.
На фото: презентація нового проєкту громадської організації «ПРАВО» «Створення системи безоплатної правової допомоги в Хмільницькій громаді». Фото: ГО “Право”
Дослідження, яке провели учасники нашої програми в Олешині на Хмельниччині, вже працює на користь громади, допомагаючи у вирішенні правових проблем місцевих мешканців.
За словами Анастасії Площинської, координаторки дослідження в Олешинській громаді результати дослідження виявили, що 30% опитаних мешканців громади шукають порад з правових та юридичних питань у колі своїх знайомих та друзів. Лише 20% звертаються до юристів та адвокатів. Причина цього – проблеми з доступом мешканців територіальних громад до кваліфікованої правової допомоги.
На фото: Анастасія Площинська, презентує результати дослідження в Олешині (Хмельницька обл.) Фото: Мережа хабів України
Прикметно, що для підтримки громад в реалізації права мешканців на правову допомогу, спираючись на результати дослідження, ініціативна група започаткувала низку проєктів, які реалізуються за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, ПРООН в Україні та Міжнародного фонду “Відродження”.
З аналізу інформації, отриманої за підсумками дослідження у Кремінній на Луганщині, серед найпродуктивніших форматів надання правової допомоги мешканцям громади є телефонні та виїзні консультації з правових питань, облаштування консультаційних пунктів юристів, проведення консультувань через Інтернет, публікації у засобах масової інформації.
«Дослідження правових проблем та потреб — це неоціненний матеріал для формування ефективної правової політики місцевих громад. Адже неможливо забезпечити права громадян наосліп. Такі дослідження є головним індикатором реальних потреб населення у сфері правового захисту. Вони дозволяють тримати руку на пульсі правових потреб громадян при формуванні та реалізації місцевої політики у правовій сфері. Лише виходячи з наявності таких даних, ми зможемо реалізувати ті кроки у сфері правового захисту, які найбільшою мірою відповідають запитам та інтересам українців» — впевнений Олексій Кормілецький, координатор дослідження у Кремінній.
На фото: Олексій Кормілецький, координатор дослідження правових потреб у Кремінній (Луганська обл.) Фото: сайту Мережа правового розвитку.
Під час прес-конференції та обговорення даних опитування у громаді окрему увагу було приділено подальшому плану дій. Адже інформація, отримана в ході дослідження, стане основою для розробки місцевої програми правової допомоги в м. Кремінна Луганської області.
На фото: презентація результатів дослідження у Кремінній (Луганська обл.) Фото: сайту “City HUB”
Утримання житла й комунальні послуги, соціальні виплати та пільги, земельні відносини, медичне обслуговування і захист прав споживачів – такими є найпоширеніші проблеми правового характеру, з якими зустрічаються громадяни, які проживають на території Широківській об’єднаній територіальній громаді, що на Запоріжжі.
Попит на безоплатну первинну правову громаду в сільській місцевості є традиційно високим, адже далеко не всі жителі мають можливість виїхати для консультації в місто. На сьогодні в Широківській громаді працює гаряча телефонна лінія, на яку громадяни можуть звертатись зі своїми запитаннями та проблемами, зокрема й правового характеру, але для повноцінного задоволення їхніх потреб у первинній правовій допомозі цього вочевидь недостатньо. Інформація, отримана в ході дослідження, стане основою для розробки місцевої програми правової допомоги та визначення найбільш прийнятного варіанту її реалізації.
“Важливою є роль самих мешканців громади у вирішенні правових питань, адже без їхньої рішучості та реальних, своєчасних, активних дій жодний юрист не здатний зарадити їхнім проблемам.” – наголошує Жанна Литвиненко, координаторка дослідження у Широкому.
На фото: Жанна Литвиненко презентує результати дослідження у Широківській громаді (Запорізька обл.) Фото: сайту “Агенція Розвитку Широківської ОТГ”
Вже незабаром оголошенням про конкурс на участь у програмі стартує “Правоспроможна громада – 2020”. Крім того, що програма стає складовою частиною Української школи практичних знань у сфері доступу до правосуддя, цього року конкурсантів чекають ще певні новації.
На фото: Віталій Охріменко, експерт програми, Координаційний центр з надання правової допомоги, та Ірина Чайка, Координаційний центр з надання правової допомоги. Фото: Ніни Гаєвської
На відміну від минулого року, коли у конкурсному відборі брали участь окремі учасники ініціативних груп, цього року первинну (формальну) заявку на участь у конкурсному відборі ініціативних груп буде подавати інституція (орган місцевого самоврядування, організація громадянського суспільства, центр системи безоплатної правової допомоги тощо), яка візьме на себе зобов’язання зібрати ініціативну групу для участі у програмі та здійснювати подальшу організаційну підтримку її діяльності. Остаточний відбір ініціативних груп буде здійснюватися за результати співбесід з усіма їх учасниками.
Програма практикумів для учасників програми змістовно доповнять вітчизняний та світовий досвід з оцінки ефективності програм доступу до правосуддя, підходи аналізу зисків та витрат, партисипативного дизайну (спільнотворення). Під час спільних заходів учасники програми 2019 поділяться практичним досвідом реалізації своїх планів впровадження результатів досліджень з учасниками Програми 2020.
Всім охочим приєднатися до цьогорічної програми рекомендуємо слідкувати за новинами програми та приєднуватись до творення системних змін в Україні.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.