Запровадження надзвичайної ситуації в окремих регіонах
Дата публікації: 23.03.2020
Надзвичайна ситуація та надзвичайний стан — у чому різниця?
1. Мають різне визначення
Надзвичайна ситуація — це обстановка на окремій території (або суб’єкті господарювання, водному об’єкті тощо), яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення.
Її причинами можуть бути катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія (повальна хвороба тварин), епіфітотія (поширення інфекційних захворювань рослин на великій території), застосування засобів ураження або інші небезпечні події.
Як правило, такі обставини призводять до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об’єкті (або здійснення там господарської діяльності).
Надзвичайні ситуації можуть бути чотирьох видів: техногенного або природного характеру, соціальні або військові.
А залежно від наслідків ситуації та ресурсів, які необхідні для її ліквідації, в Україні виділяють чотири рівні надзвичайних ситуацій:
- державний;
- регіональний;
- місцевий;
- на окремих об’єктах.
На цей момент через спалах COVID-19 надзвичайну ситуацію вже оголошено в Дніпропетровській, Чернівецькій, Житомирській, Київській областях та Києві (де-факто, юридичне оформлення готується, повідомили в КМДА).
Надзвичайний стан — це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях, і надає відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого в самоврядування в Україні особливих повноважень, необхідних для:
- відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян,
- нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування,
- захисту конституційного ладу.
Приводом для введення режиму надзвичайного стану можуть бути:
- виникнення надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, які призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян;
- спроба захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства.
2. Регулюються на різних законодавчих рівнях
Поняття надзвичайної ситуації визначає Кодекс цивільного захисту України, тоді як режим надзвичайного стану регулює Конституція України та Закон України про правовий режим такого стану.
3. По-різному впливають на права людини
При запровадженні надзвичайного стану права громадян в Україні обмежуються. Йдеться про «тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень».
А під час надзвичайної ситуацій таких обмежень немає.
4. Різний строк дії
Режим надзвичайного стану, згідно із законодавством, можуть ввести на всій території України не більше ніж на 30 діб, а в окремих місцевостях — не більше ніж на 60 діб.
Надзвичайний стан може бути продовжено указом Президента України, однак не більше ніж на 30 днів і лише після повторної процедури затвердження такого указу у Верховній Раді України.
Для надзвичайної ситуації таких обмежень немає.
Рубрика постійно доповнюватиметься!
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.