Як під час карантину стати на облік в Центр зайнятості і отримати допомогу по безробіттю (+шаблони та приклади заяв)
Дата публікації: 06.05.2020
Юристка Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Правова єдність» Людмила Власенко підготувала роз’яснення, як стати на облік в Центр зайнятості, розрахувати суму виплат і отримати грошову допомогу по безробіттю. Інформація особливо актуальна через численні звільнення у зв’язку з карантином*, введеним задля непоширення вірусу COVID-19.
Також у матеріалі для вашої зручності ми прикріплюємо приклади заповнення заяв, розроблені нашими юристми, а також шаблони 2 заяв, розроблені командою партнерського ресурсу QuickDog**:
1. Про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю.
2. Про надання/поновлення статусу безробітного.
Ці шаблони ви зможете завантажити прямо з цієї сторінки, роздрукувати і заповнити самостійно.
Згідно з законодавством, кожен українець, який залишився без роботи, має право на отримання державної компенсації у вигляді допомоги по безробіттю.
Хто буде отримувати допомогу по безробіттю у 2020 році
Допомога по безробіттю надається тільки тим громадянам України, хто отримав офіційний статус безробітного. Матеріальна допомога при звільненні працівника виплачується при дотриманні умов, які регламентовані законом про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Зверніть увагу! За незаконне звільнення у зв’язку з карантином через коронавірус передбачена кримінальна відповідальність за статтею 172 Кримінального Кодексу України (грубе порушення законодавства про працю).
За розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у зв’язку з коронавірусною інфекцією настає покарання у вигляді штрафу від 34 до 51 тисячі гривень або виправних робіт на строк до двох років.
Таким чином, працівнику не потрібно писати заяву на звільнення за власним бажанням через карантинні заходи, пов’язані з коронавірусом.
Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного надається:
– особам працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку, готові та здатні приступити до трудової діяльності;
– особам молодше 16 років, які працювали і були звільнені у зв’язку з припиненням або перепрофілюванням підприємств, скороченням чисельності штату;
– інвалідам, які не досягли пенсійного віку і отримують пенсію з інвалідності або соціальну допомогу. Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна вставши на облік в центр зайнятості (далі – ЦЗ), незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.
При взятті безробітного на облік, на нього заводиться персональна картка, в якій вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце проживання, серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності).
Увага! Під час карантину в зв’язку з коронавірусом зареєструватися в службі зайнятості можна в онлайн-режимі.
Для оформлення допомоги по безробіттю потрібно відправити фото або скан-копії документів на адресу електронної пошти Центра Зайнятості.
Перелік документів, необхідних для реєстрації:
1. Копія та оригінал паспорту і облікової картки платника податків.
2. Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору.
3. Копія та оригінал диплому або іншого документу про освіту.
4. Інші документи (наприклад, військовий квиток (у разі потреби); інвалід подає копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та, у разі наявності, пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи пред’являють довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надають її копію тощо).
Відвідування центру зайнятості та підбір підходящої роботи
Після присвоєння статусу безробітного, людині залишається лише відвідувати ЦЗ (не рідше одного разу в 30 календарних днів) і очікувати поки співробітники біржі праці підберуть підходящу вакансію.
Якщо протягом 6 місяців з дня реєстрації безробітному не змогли знайти роботу за фахом, йому запропонують пройти перенавчання на іншу професію з урахуванням його здоров’я, здібностей і потреб ринку праці.
Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в ЦЗ та позбавлення статусу безробітного.
Пропуск призначеної дати відвідування центру зайнятості без поважної причини тягне за собою скорочення виплат і/або зняття з обліку.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 792 «Про Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», поважними причинами неявки до ЦЗ є:
– карантин,
– перебування безробітного на лікарняному,
– смерть членів сім’ї або інших родичів,
– догляд за хворою дитиною (до 14 років)
– виклик до судових і правоохоронних органів, військкоматів,
– інші обставини, що об’єктивно перешкоджають явці у ЦЗ.
Порядок нарахування і виплати допомоги по безробіттю
Грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в державній службі зайнятості.
Виплата допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня.
Важливо! У період карантину допомога в зв’язку з безробіттям виплачується з першого дня після того, як безробітний дистанційно став на облік в біржі праці.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом 2 років.
Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Розмір допомоги по безробіттю у 2020 році
Мінімальна сума допомоги по безробіттю в Україні в 2020 році становить 610 грн. У мінімальному розмірі допомога виплачується тим, хто за останній календарний рік має страховий стаж менше шести місяців.
Безробітні, чий страховий стаж за останні 12 місяців до реєстрації в ЦЗ перевищує 6 місяців, розмір виплат по безробіттю розраховується в процентному співвідношенні до їх середнього доходу (зарплати) в залежності від страхового стажу.
Зверніть увагу, що максимальний розмір фінансової допомоги з безробіття не може перевищувати 4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб.
Документи для завантаження
Заява про призначення виплати допомоги по безробіттю
Заява про надання статусу безробітного
*QuickDog – некомерційний IT-проєкт, який створює онлайн-документи. З Мережею правового розвитку співпрацює на умовах pro bono. Мета QuickDog – дати доступ до безкоштовних електронних документів якомога ширшій аудиторії.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.