Відпустки та звільнення під час карантину: що необхідно знати
Дата публікації: 07.07.2020
Приводом для консультації, підготовленої юристкою Черкаського офісу Мережі правового розвитку Іриною Варфоломєєвою-Горобець, стало звернення місцевої мешканки пані Тетяни. Під час карантину* роботодавець намагався в примусовому порядку відправити жінку у відпуску без збереження заробітної плати терміном на 6 тижнів. При цьому погрожував звільненням, якщо та не погодиться з його рішенням. Роз’яснення, наведені нижче, є актуальним для всіх найманих працівників, які можуть або вже стикнулися з порушенням своїх трудових прав під час карантину.
Відпустка «за свій рахунок»
Надання відпустки без збереження заробітної плати регулюється Законом України «Про відпустки» ст. 25,26, та Кодексу законів про працю (КЗпП) України.
Загалом неоплачувана відпустка згідно КЗпП України надається працівнику строком до 15 днів, але на період карантину термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати не включається в загальний термін згідно з внесенням змін до ст. 84 КЗпП України.
Головною умовою відпустки без збереження заробітної плати є згода обох сторін, примусово роботодавець не може відправити у відпустку «своїм коштом».
Звільнення
Підстави для звільнення залишаються незмінними – ті, що передбачені у КЗпП України. Трудовий договір може бути припинено, якщо працівник і роботодавець не мають заперечень (ст. 36 КЗпП України), за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП України) або в односторонньому порядку за ініціативою роботодавця. Звільняти працівників, роботодавець може лише на законних підставах передбачених ст. 40, 41 КЗпП України.
Роботодавець може запропонувати написати заяву за власним бажанням, але якщо такого бажання не має, то писати заяву не варто. Незалежно від карантинних заходів та обмежувальних заходів, примушування працівника до таких дій, є незаконним.
Як захистити свої права при незаконному звільненні
У разі порушення процедури звільнення працівник може звернутися до суду з вимогою поновлення його на роботі та виплати заробітної плати за час «вимушеного прогулу» згідно зі ст. 2, 233 КЗпП України. Порушення процедури звільнення для роботодавця тягне за собою штрафні санкції за порушення трудового законодавства та судові витрати.
*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.
Публікація підготовлена в рамках реалізації проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Матеріали публікації захищені авторським правом. Проте Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні заохочує поширення цієї інформації в некомерційних цілях.
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.