Право особи на продовження процесуальних строків у суді під час карантину
Дата публікації: 30.07.2020
Введений в Україні карантин* вплинув і на процесуальне законодавство. Зокрема до Цивільного процесуального кодексу були внесені зміни щодо процесуальних строків у суді. Нововведення та пов’язані з ними права громадян роз’яснює юрист Хмельницького офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Подільська правова ліга» Руслан Малий.
Процесуальним законодавством встановлені процесуальні строки, зокрема для оскарження судового рішення, яке було прийнято судом першої інстанції. Так, Цивільний процесуальний кодекс України зазначає, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Однак, із змінами спричиненими впровадженням карантину, було доповнено частину третю Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України, яка зазначає, що під час дії карантину змінено строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки.
Водночас, строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов’язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Однак внаслідок вищезазначених змін жодне судове рішення, винесене судом першої інстанції після набрання Законом чинності, не могло набрати законної сили.
Для вирішення цієї проблеми було прийнято Закон України № 731-ІХ від 18.06.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків на час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (опубліковано 16 липня 2020 р. в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України»). Вказаний Закон набув чинності з наступного дня після його опублікування, тобто 17 липня 2020 року.
Закон визначив можливість суду за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та обов’язки, поновлювати строки, встановлені у статтях процесуальних кодексів, а також продовжувати процесуальні строки, які встановлені законом чи судом, на строк дії карантину.
Прикінцевими положеннями документа передбачається, що процесуальні строки закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим законом.
Тобто, протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та обов’язки, мають право на продовження процесуальних строків (зокрема на апеляційне чи касаційне оскарження, на подання відзиву по позовну заяву, інші строки, які встановлюються судом або визначені процесуальним законодавством).
Для цього учаснику справи та/або особі, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, інтереси та обов’язки, подати до суду відповідну заяву, в якій просити суд продовжити строк на оскарження судового рішення.
*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.
Публікація підготовлена в рамках реалізації проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Матеріали публікації захищені авторським правом. Проте Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні заохочує поширення цієї інформації в некомерційних цілях.
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.