facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Переворот у справах про аліменти: кошти можуть стягнути не лише з зарплати боржника

Дата публікації: 17.08.2020

Якщо ви думаєте, що аліменти – це досить просто, і стягуються вони виключно з заробітної плати боржника, ви помиляєтеся. Принаймні так донедавна думала більшість людей, зокрема і юристів та адвокатів – поки Верховний Суд дійшов іншого висновку*, який став переворотом у справах про аліменти. Якого саме висновку – роз’яснює юристка Чернігівського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Наталія Куликова.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, який став переворотом у справах про аліменти. Викладено його у постанові від 31 липня 2020 року по справі № 234/15413/17 (провадження № 61-1685св20). У висновку зокрема зазначено, що загальна норма Сімейного кодексу України, а саме ч. 3 ст. 181 передбачає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від ДОХОДУ її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Статтею 81 Сімейного кодексу України закріплено, що перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України. І дійсно, такий Перелік затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 146.

Як визначив Кабмін, перелік видів доходів,  що враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, не є вичерпним.
Саме цю норму і взяв до уваги Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, що викладено у постанові від 31 липня 2020 року по справі № 234/15413/17 (провадження № 61-1685св20).
Суд визнав, що дохід від відчуження нерухомого майна ПІДПАДАЄ під дію Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб та на який, згідно з вказаним Переліком МОЖЕ бути здійснено стягнення аліментів у межах виконавчого провадження.

Підсумовуючи, слід зазначити: якщо за рішенням суду визначено стягнення аліментів у розмірі від частки заробітку (доходу) платника аліментів, то грошові кошти, які будуть отримані таким боржником від продажу нерухомості, відносяться до ПЕРЕЛІКУ видів доходів, за яким проводиться стягнення аліментів. А отже 1/4, 1/3, 1/2, 1/6 частка (залежно від розміру, вказаного в рішенні суду) від такого доходу (грошових коштів), підлягає стягненню як аліменти.

*Більш детально ознайомитися з повним текстом постанови Верховного Суду можна за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/90784240

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×