facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Знати, щоб не боятися: оновлені стандарти надання медичної допомоги для лікування COVID-19

Дата публікації: 23.09.2020

Коронавірус, пов’язаний із ним карантин* та його наслідки – питання, з якими до юристів Скадовського офісу Мережі правового розвитку часто звертаються місцеві жителі. Окрім правової допомоги з типових «карантинних» проблем – працевлаштування, освіта, податки – правникам доводиться також стикатися з такими запитами як нерозуміння процесу госпіталізації та лікування хворих на коронавірус, недовіра лікарям та спроби самолікування. Аби прояснити ситуацію, надати корисну інформацію і убезпечити людей від необачних кроків, юрист Офісу при громадській організації «Скадовщина – мій рідний край» Сергій Кеба підготував тематичну консультацію.   

Міністерство охорони здоров’я України оновило стандарти надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19) та національний протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби  COVID-19». Наказ МОЗ «Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» було підписано 17 вересня 2020 року. Загалом до протоколу повністю включено підходи щодо медикаментозної терапії та кисневої підтримки при коронавірусній інфекції.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 02 квітня 2020 року № 762 було внесено зміни  до протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 02 квітня 2020 року № 762 (в редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21 липня 2020 року № 1653), виклавши його в новій редакції.

Сам Протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» (у новій редакції) є частиною нормативно-правових актів, затверджених МОЗ з метою забезпечення протистояння коронавірусній хворобі (COVID-19).

Організаційні заходи, більшість клінічних аспектів, зокрема визначення випадку, госпіталізації за клінічними критеріями, групи ризику розвитку ускладнень захворювання, надання неспецифічного лікування тощо врегульовані наказом МОЗ та впроваджуються в закладах охорони здоров’я шляхом розробки клінічних маршрутів пацієнтів та локальних протоколів. На момент оновлення протоколу продовжуються клінічні дослідження специфічного противірусного лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), у світі проводиться понад 2000 клінічних досліджень.

Основними змінами  оновлених стандартів та  протоколу є наступні:

  1. Якщо людина перебувала 14 днів на самоізоляції і в неї немає жодного симптому коронавірусної хвороби, їй не потрібно робити, відповідно, тест.
  2. Якщо людина йде на планову госпіталізацію, ПЛР-тест робити не потрібно, виключно в одному випадку – якщо є ознаки ГРВІ. В такому випадку лікар може призначити ПЛР-тест.
  3. Якщо у людини немає ані симптомів COVID-19, ані ознак ГРВІ, призначається ІФА-тестування.

Розширено схеми використання тих чи інших лікарських засобів.

В оновленому протоколі враховуються повністю всі підходи до медикаментозної терапії та кисневої підтримки хворих на COVID-19.

Розширено використання глюкокортикоїдів і визначено, в який спосіб їх використовувати, визначення алгоритмів призначення антикоагулянтної терапії, доповнення протоколів підходами до протимікробної терапії, вторинної бактеріальної, ко-їнфекції пацієнтів із COVID-19.

Серед змін також – оновлено визначення підозрілого та ймовірного випадку захворювання на COVID-19, визначені критерії не контагіозності (заразливості) пацієнтів, що відповідали визначенню підтвердженого випадку COVID-19, а також критерії завершення амбулаторно-поліклінічного лікування (припинення самоізоляції) та оновлено алгоритм тестування на наявність коронавірусу. 

Важливо! У МОЗ наголошують: призначення лікарських засобів повинно здійснюватися виключно з урахуванням індивідуального перебігу хвороби у пацієнта, а протокол лікування COVID-19 призначений виключно для медичних працівників, а не для використання пересічними громадянами.

Протокол стосується  лікарів, які борються із коронавірусною хворобою, рятуючи життя хворих. Для медиків – це інструмент, за допомоги якого вони визначають необхідну терапію і підходи до лікування.
Водночас самолікування може зашкодити здоров’ю людини. Саме тому під час проявлення симптомів хвороби необхідно обов’язково звертатися до лікарів.

Корисні посилання:

1. Наказ МОЗ України від 17.09.2020 № 2122″Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)»” https://moz.gov.ua/article/ministry-mandates/nakaz-moz-ukraini-vid-17092020–2122pro-vnesennja-zmin-do-standartiv-medichnoi-dopomogi-koronavirusna-hvoroba-covid-19

2. Актуальні  оновлені  нормативні  акти МОЗ: https://www.dec.gov.ua/mtd/koronavirusna-hvoroba-2019-covid-19/

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×