facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Соціальна допомога пенсіонерам, які не мають відповідного трудового стажу

Дата публікації: 25.11.2020

Досягла пенсійного віку, але трудового стажу для пенсії не вистачає. На які соціальні виплати маю право, і як їх отримати? З таким питанням до Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку звернулася пані Ірина з Білої Церкви.  Юристка Офісу, що діє при громадській організації «Правова єдність», Людмила Власенко проаналізувала чинне законодавство і роз’яснила, які права варто знати і як діяти  в даній ситуації.

Вік виходу на пенсію залежить від наявного страхового стажу, а розмір пенсії за віком залежить від тривалості страхового стажу особи та її заробітку, який вона отримувала протягом своєї трудової діяльності, і з якого були сплачені внески в Пенсійний фонд України.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Прожитковий мінімум – це вартісна оцінка споживчого кошика, що містить мінімальні набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, необхідних для збереження здоров’я людини і забезпечення її життєдіяльності.

Закон встановив прожитковий мінімум  осіб, які втратили працездатність в розмірі: з 1 січня 2020 року – 1638 грн, з 1 липня – 1712 грн, з 1 грудня – 1769 грн.

Тобто, розмір пенсії не може бути нижчим за ці граничні суми.

Якщо ж пенсія все таки менша, необхідно звернутись із письмовою заявою до Пенсійного фонду і просити перерахувати пенсію до розміру прожиткового мінімуму. У випадку відмови варто скласти позовну заяву і звертатися до суду. Відзначимо, що суди ухвалюють рішення на користь пенсіонерів, адже враховують, що мінімальний розмір пенсії громадянина України закріплено зокрема в рішенні Європейського суду з прав людини.

Показовим є приклад із практики Європейського суду з прав людини: він ухвалив рішення від 12.07.2016 року у справі «Петриченко проти України», визнавши, що було порушено пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв’язку з тим, що українські  суди ігнорували статтю 46 Конституції України, де вказано, що розмір  пенсії не може бути нижчим від встановленого у відповідний період розміру прожиткового мінімуму.

Україна ратифікувала Конвенцію у  1997 році і відтак з цього моменту Україна гарантує кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Отже, пенсіонеру, якому Пенсійний фонд відмовить у перерахунку, для захисту своїх прав необхідно звернутись до суду та вимагати провести перерахунок пенсії відповідно до розміру прожиткового мінімуму.

Однак звертаємо увагу, що якщо особа досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсію, і не працює, бо з певних причин втратила роботу, то закон передбачає, що таким людям призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу.

Так, особам, які досягли пенсійного віку, але не мають відповідного стажу, слід звернутися в органи соціального захисту населення за місцем прописки або за адресою фактичного проживання із заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги.

Чітко визначеної суми державної допомоги немає. У кожного окремому випадку вона буде різною і визначатиметься як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×