facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як захистити свої права, якщо роботодавець відмовляється оформити трудові відносини (відео)

Дата публікації: 28.01.2021

Приводом для консультації, яку надала виконавча директорка громадської організації «Подiльська правова ліга» Анастасія Площинська, стало звернення студентки. Дівчина, знайшовши свою першу роботу, стикнулася з плачевними наслідками неофіційного працевлаштування. Свої роз’яснення адвокатка Хмельницького офісу Мережі правового розвитку озвучила в ефірі телерадіокомпанії «Суспільне Поділля».

Хмельничанка Анастасія Гуляк знайшла свою першу роботу за рекомендацією знайомих – влаштувалася баристою в одну з місцевих кав’ярень. Досвіду у працевлаштуванні у дівчини не було, вона навчалася в одному з вузів і хотіла підзаробити власну копійчину. Пропрацювавши кілька тижнів, Анастасія зрозуміла, чому звільнялися всі, хто раніше працював на її місці. Дівчина трудилася «на точці» з напарницею, і їм доводилося виконувати на двох усю роботу: і баристи, і офіціанта, і адміністратора, і прибиральниці. Якщо одна хворіла, інша мала виходити у дві зміни підряд, тож іноді робочий день Анастасії тривав по 15 годин. В результаті ще й зарплату дівчині видали вполовину меншу, ніж обіцяли спочатку – буцімто через те, що працювала недостатньо якісно. Ніякого договору при цьому з Анастасією роботодавці не укладали, працювала вона неофіційно. Обіцяли, що оформлять «потім», але постійно цю справу відкладали. До того ж господарі бізнесу були часто невдоволені її роботою, дорікали несумлінністю, залякували штрафами. Витримавши приблизно місяць, Анастасія звільнилася. Натомість «начальники» почали телефонувати їй з погрозами, вимагаючи заплатити штраф у розмірі 2 тисячі – буцімто за недопрацьовані 2 дні…

Яких саме помилок припустилася дівчина, коли зголосилася на такі умови роботодавця?
Відповідаючи на це питання, юристка наголосила, що така історія – далеко не поодинока, особливо серед молоді, яка шукає роботу.
Перш за все правниця радить одразу обговорювати з роботодавцем оплату праці – і фіксувати це в письмовому вигляді.  

  • За законом, коли людина приступає до виконання своїх трудових обов’язків, вона повинна вже бути оформлена на роботі, уточнює Анастасія Площинська. – І взагалі те, що людина працює без трудового договору (а він може бути укладений і в усній формі, і в письмовій) – це вже є порушенням законодавства про працю.

Аби захистити свої права, працівникові варто подати письмову заяву про прийняття на роботу – навіть, якщо вона триватиме день чи два. Про те, що людина влаштовується з випробувальним терміном, має бути зазначено в наказі по підприємству або в наказі ФОПу, який є роботодавцем. Навіть якщо існує тільки усний договір між сторонами, такий наказ і повідомлення в органи податкової служби має бути.
Водночас, розуміючи, що молодим людям, студентам важко диктувати роботодавцю свої умови, юристка радить відмовитися від сумнівних та непевних пропозицій попрацювати.

  • Адже коли немає навіть наказу про те, що людину допущено до роботи, вона абсолютно не захищена законом, констатує Анастасія Площинська. –  Коли ми говоримо про те, як оформлюються трудові правові відносини, маємо знати, що є тільки 2 форми договорів: трудовий договір і контракт – в усній або письмовій формі.

Який варіант із цих двох є найкращим та інші поради щодо того, як не стати жертвою нечесних роботодавців, дивіться нижче у відео або за цим посиланням.

Гостя студії: адвокатка, виконавча директорка, юристка громадської організації “Подiльська правова лiга” Анастасія Площинська.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×