А дружина – проти, або Що говорить закон про продаж сумісного майна
Дата публікації: 10.01.2019
Автор: Білозерський центр регіонального розвитку
Чоловік продав автомобіль без згоди дружини – а вона була категорично проти. Нібито суто житейська ситуація – можна вирішити її у межах сім’ї. Але у подружжя з Херсонщини мирно розібратися не вийшло – на допомогу прийшли юристи Білозерського офісу Мережі правового розвитку.
Пані Тетяна із села Правдине Білозерського району звернулася до Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» з питанням щодо сумісної власності подружжя. Пояснила, що разом зі своїм чоловіком вони придбали автомобіль і зареєстрували на його на ім’я. Але нещодавно жінка дізналася, що чоловік машину продав без її згоди. Мирні перемовини з другою половинкою результату не дали: чоловік наполягав, що «він у домі господар», рішення прийняв таке, яке вважав за потрібне, і взагалі автомобіль записаний на нього. Зі свого боку пані Тетяна теж була налаштована рішуче і тепер цікавилася, які вона може захистити свої права і своє майно у ситуації, що склалася.
Юрист Офісу В’ячеслав Лях надав жінці наступні роз’яснення.
Майно, придбане під час шлюбу, належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності. Це означає, що пані Тетяна має такі самі права користуватися та розпоряджатися цим автомобілем, як і її чоловік. Він не може продавати його без згоди жінки, причому ця згода має бути нотаріально посвідчена.
Все майно набуте за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності, у тому числі й тоді, якщо один із них не мав самостійного заробітку з поважної причини (навчання, хвороба, народження дитини тощо) – Стаття 60 Сімейного кодексу України. Це означає, що частки володіння не виділені, і кожен із подружжя має право володіти, користуватися і розпоряджатися цим майном, незалежно від того, на кого це майно зареєстроване. Розпоряджаються майном чоловік та дружина за взаємною згодою.
Юрист також пояснив, що у випадку укладення договорів стосовно майна (купівля-продаж, дарування) одним із подружжя, вважають, що він або вона діють зі згоди другого подружжя. Такий договір має бути нотаріально посвідченим за згодою другого з подружжя.
Вітдак пані Тетяна має право звернутися до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу автомобіля недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її згоди.
Як діяти далі: судитися чи миритися, залежить від самої сімейної пари. Принаймні тепер вони знають про свої права і обов’язки і далі можуть діяти у правовому полі.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.