Аліменти на дитину від держави: як розрахувати й отримати виплати
Дата публікації: 15.11.2024
Хто може отримати тимчасову державну допомогу на дитину, як розрахувати суму виплат, які документи й куди подати? Вичерпна інформація з прикладом розрахунку — від юриста Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслана Малого.
Тимчасова державна допомога має на меті підтримати дітей, батьки яких не виконують свої обовʼязки з утримання або перебувають у складних обставинах. В Україні таку допомогу можуть отримати малозабезпечені сімʼї, де один із батьків ухиляється від сплати аліментів або не може виконати свої зобовʼязання з обʼєктивних причин.
Сімейний кодекс України передбачає, що мати та батько мають рівні права та обовʼязки щодо своєї дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі. Розірвання шлюбу або проживання батьків окремо не впливає на їхні зобов’язання щодо дитини. Батьки зобовʼязані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Якщо один із батьків ухиляється від сплати аліментів або не має можливості утримувати дитину, може бути призначена тимчасова державна допомога.
За яких умов призначається тимчасова допомога
Тимчасова допомога призначається, якщо:
– Один із батьків не сплачує аліменти або не має можливості утримувати дитину через обʼєктивні причини (наприклад, знаходиться на примусовому лікуванні, в місцях позбавлення волі, на строковій військовій службі, визнаний недієздатним або перебуває в іншій ситуації, що унеможливлює сплату аліментів).
– Місце проживання одного з батьків не встановлено.
Тимчасова допомога призначається для дітей віком до 18 років. Виплачують її кожні шість місяців, починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи.
Які документи і куди слід подати
Щоб подати заяву на тимчасову допомогу, необхідно звернутися до органів соціального захисту населення, центру надання адміністративних послуг або до сільської, селищної чи міської ради. Заяву можна подати також в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
До заяви необхідно додати такі документи:
– Заяву за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України.
– Копію свідоцтва про народження дитини.
– Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звертаються за допомогою.
– Довідку про доходи, якщо інформація про доходи відсутня в системах Державної податкової служби, Пенсійного фонду України чи фондів соціального страхування.
– Інформацію про склад сім’ї заявника (вказується в декларації).
Приклади заповнених заяв можна переглянути за цим посиланням.
За необхідності додатково можуть подаватися такі документи:
– Заява у довільній формі, що містить відомості про батька/матір, які ухиляються від сплати аліментів.
– Копія рішення суду про стягнення аліментів або виконавчого листа.
– Довідка про перебування одного з батьків на примусовому лікуванні, в місцях позбавлення волі або на військовій службі.
– Повідомлення органів внутрішніх справ про невстановлене місце проживання одного з батьків.
Як довго розглядають заяву
Заява з усіма необхідними документами подається до органу соціального захисту населення або відповідної територіальної громади. Рішення про призначення тимчасової допомоги або відмову в її призначенні приймається протягом 10 календарних днів після надходження повного пакету документів.
Як вираховується розмір тимчасової допомоги
Тимчасова допомога призначається з урахуванням матеріального стану сім’ї, в якій виховується дитина. Розмір допомоги дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї, але не менше 50% прожиткового мінімуму.
Обчислюється середньомісячний сукупний дохід так: загальна сума сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) ділиться на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу — на 12, якщо інше не передбачено законодавством. Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї (домогосподарства) обчислюється так: сума середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) ділиться на кількість членів сім’ї (домогосподарства).
До середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи:
- заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб;
- грошове забезпечення військовослужбовців;
- пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці;
- стипендія, зокрема із сумою її індексації, нарахованої відповідно до закону (крім соціальної стипендії, яка надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа);
- соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі — органи соціального захисту населення);
- допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;
- грошові перекази, отримані із-за кордону;
- дивіденди від цінних паперів;
- інші доходи, відомості про які отримано від ДПС і Пенсійного фонду України, а також задекларовані особою доходи, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення.
Приклад розрахунку суми аліментів
Якщо у сімʼї є дитина до 6 років, то розрахунок виглядає так:
Розмір прожиткового мінімуму 2 563,00 грн — середньомісячний сукупний дохід сімʼї (наприклад 1 500, 00 грн) = 1 063,00 грн.
Однак, як вказано вище, розмір допомоги не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму, а тому слід взяти прожитковий мінімум 2 563,00 грн * 50% = 1 281,50 грн.
Тобто, в цьому випадку розмір допомоги має бути 1 281,50 грн, що становть 50% від розміру прожикового мінімуму.
Як виплачується тимчасова допомога
Тимчасова допомога виплачується на особовий рахунок одержувача в банку або через виплатні обʼєкти АТ «Укрпошта».
Коли припиняють виплати
Тимчасову допомогу можуть припинити виплачувати за таких обставин:
– Якщо встановлено місце проживання або перебування батька, який зобовʼязаний сплачувати аліменти.
– Якщо виявлені обставини, що свідчать про здатність одного з батьків утримувати дитину.
– Дитина досягла 18 років.
– Дитину влаштувалидо установи на повне державне утримання.
– Один із батьків відмовився від стягнення аліментів або добровільно виконав рішення суду.
– Суд скасував рішення суду стягнення аліментів.
– У разі смерті дитини або одного з батьків, визнання його безвісти відсутнім або оголошення померлим.
Як поновлюють виплати
Якщо після призначення тимчасової допомоги один із батьків починає сплачувати аліменти, він зобовʼязаний протягом трьох днів письмово повідомити орган соціального захисту для припинення виплати тимчасової допомоги.
Правова база
- Сімейний кодекс України
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме».
- Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги».
- Наказ Міністерства соціальної політики України від 09 січня 2023 року № 3 «Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій».
- Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345 «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги».
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.