facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Булінг: про винних та відповідальність за шкільне цькування

Дата публікації: 31.05.2019

Пояснити зміни, що відбулися у Кодексі України про адміністративні правопорушення у частині доповнення статтею 174-4, а саме введення поняття «булінг» та відповідальності за нього. З таким проханням до Білозерського офісу Мережі правового розвитку звернулася вчителька місцевої школи. Коментує юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях.

Дійсно, до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) були внесені зміни, але аналогічних доповнень зазнав і Закон України «Про освіту», де також наведено визначення «булінгу».
Отже, булінг – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Щоб притягнути кривдника до відповідальності, його дії повинні відповідати визначеним ознакам правопорушення, а саме:
– систематичність, повторюваність діяння;
– наявність сторін – кривдник, потерпілий, спостерігачі (за наявності);
– дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Можливо, складається думка, що винними у булінгу можуть бути лише учні шкіл, але це не так. Законодавством передбачено, що винними у вчиненні булінгу можуть бути визнані будь-які учасники освітнього процесу. До учасників освітнього процесу належать:
– здобувачі освіти;
– педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники;
– батьки здобувачів освіти;
– фізичні особи які провадять освітню діяльність;
– інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється закладом освіти (ст. 52 Закону).
Відповідальність за булінг передбачає:
– штраф;
– громадські роботи;
– або виправні роботи.
Звертаю увагу, що при вчинені булінгу малолітніми або неповнолітніми віком від 14 до 16 років відповідальність нестимуть їхні батьки або законні представники.
Внесеними до Закону змінами передбачається обов’язок – як учасників освітнього процесу, до яких належать як учителі, так і здобувачі освіти – повідомляти керівника закладу про випадки булінгу, не важливо чи були вони свідками чи отримали інформацію від третіх осіб.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×