facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи є «бронь» на період мобілізації та воєнний час підставою звільнення з військової служби

Дата публікації: 13.07.2022

Людину, яка має «бронь», вирішили мобілізувати. Чи може вона звільнитися з військової служби? І що робити заброньованій особі, яку викликають повісткою у військкомат? На ці та дотичні до теми питання відповідає юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслан Малий.

На фото: Руслан Малий – юрист ГО «Подільська правова ліга».

Для початку пропоную згадати основні поняття, які слід розуміти у цій ситуації.

Відповідно до абзц. 3 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»  3543-XII в ред. від 16.06.2022 (далі –  Закону 3543-XII), мобілізація – це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту – на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно з абзц. 4 ст. ст. 1 Закону 3543-XII, особливий періодце період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з розділом V (ст. 25, 26) Закону 3543-XII, бронювання* військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень). Такі військовозобов’язані не підлягають прийняттю на службу у військовому резерві. Організація, порядок, обсяги та переліки посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Отже, бронювання є підставою отримання відстрочки від прийняття на військову службу у військовому резерві.

Саме відстрочки, адже поки військовозобов’язаний працює в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, де є бронювання, він має право на відстрочку від мобілізації.

Але якщо особу, яка у встановленому законом порядку має «бронь», таки вирішили мобілізувати, чи може вона звільнитися з військової служби?

Для розуміння цього питання слід звернути увагу на наступне:

Відповідно до п. 3 та 4 ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» 2232-XII в редакції від 23.04.2022 (далі – Закон 2232-XII), щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:

  • військовослужбовці – особи, які проходять військову службу;
  • військовозобов’язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Тобто особа, яка прийняла присягу на вірність Українському народу, є військовослужбовцем (ч. 12 ст. 2 Закону 2232-XII).

Водночас ст. 23 Закону 3543-XII («Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації») зазначає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: заброньованіна період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Тобто саме військовозобов’язані не підлягають призову шляхом надання їм відстрочки. Але якщо особі вручили «мобілізаційну» повістку, і вона погодилася проходити військову службу та прийняла присягу, вона стає військовослужбовцем.

Водночас питання звільнення з військової служби під час воєнного чи особливого стану вирішується в порядку ст. 26 Закону 2232-XII. Одразу зазначимо, що підстав звільнення військовослужбовця через його «бронювання» відповідна стаття не містить.

Отже, підстав звільнення з військової служби військовослужбовця на період мобілізації та на воєнний час через його бронювання немає.

Аналогічного правового висновку дійшов Закарпатський окружний адміністративний суд у своєму рішенні від 30 червня 2022 року по справі 260/1851/22 за позовом військовослужбовця до військової частини про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити дії (ЄДРСР: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105043524).

Що роботи особі, яка має «бронь», але її таки хочуть мобілізувати?

Зрозуміло, що на всі виклики (повістки) Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки потрібно з’являтися, однак, якщо вам повідомили, що вас мобілізують на військову службу, ви повинні повідомити керівника ТЦ та СП про те, що відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ви маєте право на відстрочку та можете надати відповідні підтверджуючі документи.

Передусім зазначимо, що складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 Кримінального кодексу України, а саме ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, не буде.

Однак, якщо ви не повідомите, а ще краще – не напишете заяву про надання відстрочки та приймете присягу на вірність Українському народу, ви втратите право на відстрочку.

*Детальніше про бронювання та як його оформити, можна ознайомитися за посиланням: https://ldn.org.ua/consultations/broniuvannia-viys-kovozobov-iazanykh-pid-chas-voiennoho-stanu-informatsiia-dlia-vodiiv-dodatok-dlia-zavantazhennia

Джерела:

1. Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

2. Закон України Про військовий обов’язок і військову службу.

3. Кримінальний кодексу України.

4. Бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану (+інформація для водіїв + додаток для завантаження).

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×