Питання — відповідь: Чи має право чоловік продати спільне авто без згоди дружини до розлучення?
Дата публікації: 05.04.2023
«Ми з чоловіком — у процесі розірвання шлюбу. Чи може він продати машину без моєї згоди до розлучення?». На запитання мешканки Хмельниччини відповідає адвокатка, виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська.
Якщо авто набуте за час перебування у шлюбі і є спільною сумісною власністю подружжя, то потрібна згода дружини. Згідно зі статтею 369 Цивільного кодексу України, співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.
• Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена. 5 Стаття 65 Сімейного кодексу України для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово.
Варто також додати, що хоча за цивільним та сімейним законодавством згода другого з подружжя має бути обов’язковою, але в сервісних центрах (у яких реєструються, перереєстровуються автомобілі) такої згоди не вимагають, бо це не передбачено їхніми порядками/ інструкціями тощо. Тобто, фактично відчужити автомобіль без згоди іншого з подружжя вдається.
Докладніше про поділ майна подружжя
Майно. набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності (навіть якщо жінка або чоловік з поважної причини не мали доходу, наприклад догляд за дітьми Спільною власністю може бути квартира, будинок, авто, а також заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.
Не є спільним майном:
- майно набуте по договору дарування чи внаслідок спадкування; – приватизовані земельні ділянки та житло;
- майно набуте, до шлюбу,
- майно, придбане за особисті кошти; – речі індивідуального користування (наприклад, коштовності);
- премії, винагороди за особисті заслуги та інше майно (за рішенням суду, або передбачене законом).
Розпоряджається майном подружжя спільно (наприклад, продати спільне майно можна тільки за згодою одного з подружжя).
Важливо! Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу.
Як поділити майно: варіанти
- Укласти шлюбний договір.
- Укласти договір про поділ майна подружжя.
- Звернутися до суду.
Після розлучення можна звернутися до суду з заявою про поділ майна протягом 3 років від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.
Важливо! Люди, які проживають у «цивільному шлюбі», теж набувають майно у спільну сумісну власність.
Матеріал створено в рамках Ініціативи регіональних координаторів. Ініціатива релізується за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) та Мережі правового розвитку.
Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.