Чи може дитина у 14 років оформити перший паспорт, взявши прізвище матері

Подружжя розлучилося, і жінка повернула своє дівоче прізвище. У пари є спільна дитина, яка проживає з матір’ю. Скоро доньці виповниться 14 років, і мама цікавиться: чи можна поміняти прізвище дитини на дівоче прізвище матері, щоб свій перший паспорт донька отримала вже з новими персональними даними?

З таким питанням до Вижницького офісу Мережі правового розвитку звернулася пані Оксана з Чернівецької області. Роз’яснення подає юристка Офісу при Чернівецькій обласній громадській організації «Комітет виборців України» Валентина Ткач.

Згідно з законодавством, кожен українець, який досяг 1-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спец статус»).

Варто нагадати, що раніше видача паспортів проводилася з 16 років, в зв’язку з чим процедура зміни прізвища дитини могла проводитися одночасно з отриманням паспорта. При цьому згода батьків на зміну прізвища не була потрібна, оскільки з 16 років дитина самостійно приймає рішення щодо зміни П.І.Б.

Станом на сьогодні порядок оформлення і отримання паспорта на нове прізвище передбачає попереднє звернення до РАЦСу за місцем проживання дитини. При цьому, якщо дитині вже виповнилося 14 років, вона самостійно подає заяву, якщо немає 14-ти – заявку на зміну прізвища подають батьки.
До заяви додається пакет документів:

  • фотографія заявника;
  • свідоцтво про народження;
  • згода обох батьків;
  • довідка з місця проживання;
  • квитанція про сплату держмита;
  • згода батьків на зміну прізвища дитини.

Якщо умови звернення дотримані і підстав для відмови в наданні дозволу на зміну прізвища немає, у встановлений термін РАЦС видає заявнику «Свідоцтво про зміну імені». На підставі цього документа паспорт оформлять на нове прізвище.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00 у будні дні (обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×