Чи може ФОП не сплачувати ЄСВ, коли не веде підприємницьку діяльність
Дата публікації: 03.02.2020
Пані Катерина з Чернівецької області – фізична особа-підприємець (ФОП) – до Вижницького офісу Мережі правового розвитку звернулася з питанням, чи може вона не сплачувати ЄСВ, якщо не проводить підприємницької діяльності. Пояснила, що сфера її підприємництва не є постійною. І з огляду на те, що з 1 січня нового року сума ЄСВ зросла до 1039 грн 06 коп, а дохід від діяльності пані Катерини є зовсім незначним, податок став для неї нелегким навантаженням. Актуальну для багатьох ФОПів консультацію подає юристка Офісу при Чернівецькій обласній організації Комітету виборців України Валентина Ткач.
Відповідно до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», фізичні особи-підприємці зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок навіть у тому випадку, якщо вони не здійснюють підприємницької діяльності і не отримують дохід.
Особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником.
В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору ЄСВ досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
Важливо, що від сплати ЄСВ звільняються ФОПи на спрощеній системі оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та отримують пенсію або соціальну допомогу. Є відповідні рішення Великої Палати Верховного суду. Також потрібно звернути увагу на те, що Верховний суд України прийняв зразкове рішення про скасування подвійного ЄСВ для самозайнятих ФОПів. Вказавши, що податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.