facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можна купатися та рибалити на орендованих ставках

Дата публікації: 26.07.2021

«Живу в маленькому селі на Хмельниччині. У нас, скільки себе пам’ятаю, був ставок. З дитинства ми в ньому купалися, ловили рибу. Потім цей ставок взяли в оренду, берег засадили вербами і поставили таблички, що буцімто купатися і рибалити категорично забороняється. До цього ставка тепер і не підступишся. Але я читав Конституцію України, і там написано, що усім громадянам гарантоване право користуватися водними ресурсами. Я вважаю, що я маю право купатися на рибалити в орендованому ставку. Чи я помиляюся?»

Таке запитання мешканець Хмельниччини пан Віктор поставив в ефірі телеканалу «Суспільне. Поділля» адвокатці, керівниці Хмельницького офісу Мережі правового розвитку Анастасії Площинській. З огляду на актуальність теми, а влітку й поготів, правниця роз’яснила правові аспекти ситуації, яка може трапитися у будь-якій територіальній громаді, де є водні об’єкти.

На фото: Анастасія Площинська, адвокатка, керівниця Хмельницького офісу МПР.

Кожен громадянин України, дійсно, має право користуватися надрами, водними, земельними ресурсами. Так, відповідно до статті 13 Конституції України «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією».


Всі водні об’єкти на території України перебувають у власності держави і не можуть передаватися у власність приватним особам чи комунальним установам. Вони можуть передаватися лише в користування.

Водний кодекс України передбачає, що водне користування може бути загальним чи спеціальним.
Загальне водокористування передбачає можливість купатися, займатися спортивним та любительським рибальством, плавати на човнах, відпочивати на таких водоймах. І це те, що повинно бути встановлено без обмежень на всіх водоймах, які мають такий статус.

Але існують певні винятки. Якщо водойми використовуються для спеціального користування, отримання питної води, охолодження електростанцій тощо, то такі винятки чітко прописані у Водному кодексі України, у Правилах любительського та спортивного рибальства – там є перелік водойм, на яких право робити все вищезгадане може бути обмежено або взагалі заборонено.

Зазначимо, що  такі обмеження на певній водоймі мають обов’язково встановлюватися з одночасним погодженням із органом місцевого самоврядування (ОМС) чи з громадою, на балансі якої знаходиться земля чи водойма.
Тобто, у випадку, наведеному паном Віктором, варто розуміти наступне. Якщо такі обмеження не встановлені і не погоджені з громадою, то люди мають право на загальне користування цим ставком: купатися, займатися спортивною чи любительською риболовлею.

Мешканці села можуть дізнатися, хто надав водний об’єкт та землю, на якій він розташований, в оренду. Зараз такі дозволи надає переважно громада, але, можливо, раніше це була райрада чи інший орган, який укладав договір оренди. Інформація ця не є публічною, тому людям доведеться звернутися до ОМС чи органу влади, які цей договір укладали.
Рекомендую зробити це у письмовій формі шляхом подання запиту з проханням надати наступну інформацію: який перелік обмежень встановлений на цій водоймі, за яким саме місцем розташування, чи відповідають ці обмеження тим нормам Конституції України та інших законів, що забезпечують загальне водокористування громадян нашої держави.

І якщо в угоді не прописано чітких обмежень, то орендар ставка має забезпечити вільний доступ до нього, а також облаштувати місця для купання та риболовлі.
Адже типовий договір водної оренди якраз передбачає, що забезпечувати умови водокористування має орендар. Якщо цих вимог не дотримано і люди зможуть довести такі порушення в законному порядку, це буде підставою для розірвання договору оренди.

Інші подробиці – у відео.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×