facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можна тимчасово працевлаштуватися за кордом під час дії воєнного стану в Україні

Дата публікації: 15.05.2022

Приводом для наступної консультації стало звернення до Вінницької громадської організації «Подільський центр прав людини» місцевої мешканки.  Жінка, працівниця бюджетної установи, цікавилася, чи може вона на час дії воєнного стану виїхати за кордон – тимчасово працевлаштування на 3 місяці зі збереженням заробітної плати та робочого місця. На запитання відповідає юрист організації Олександр Довбиш.

За загальним правилом, у випадку виїзду за кордон для працевлаштування особу згідно з трудовим законодавством можуть звільнити з займаної посади через прогул. Тому спершу слід звільнитися з місця роботи на території України, і вже після цього виїжджати за кордон «на заробітки».

Проте в умовах оголошеного воєнного стану основною причиною для виїзду за кордон жінок є побоювання за своє життя та життя своїх дітей через обстріли та небезпеку.

При цьому перебування за кордоном може затягнутися в часі, що примушує жінок шукати тимчасові підробітки на території держав перебування.

З 15 березня 2022 року в Україні діє Закон України «Про організаціютрудових відносин в умовахвоєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-ІХ.

Статтею 12 цього закону було дозволено роботодавцю за заявою працівника надавати відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відпустки». При цьому щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам на 24 календарні дні.

Однак працівнику можуть також відмовити у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами, а також відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

При цьому слід зазначити, що роботодавець в обов’язковому порядку за ініціативою працівника повинен надавати відпустки, передбачені ст. 25 Закону України «Про відпустки», а відпустки, передбачені ст. 26 Закону України «Про відпустки» (відпустка без збереження заробітної плати) – за згодою сторін і з урахуванням вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Отже, в ситуації, яку описала відвідувачка, аби не допустити спірних ситуацій із роботодавцем, для короткострокового (три місяці) виїзду за кордон, доцільно буде звернутися до роботодавця із заявою про надання відпустки без збереження заробітної плати без обмеження строку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×