Чи можуть добровольчі формування територіальних громад направляти в район ведення бойових дій
Дата публікації: 10.05.2023
12 червня 2023 року набув чинності Закон № 2237-IX «Про внесення змін до Закону України «Про основи національного спротиву» щодо надання можливості територіальній обороні виконувати завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій». Законодавчі зміни коментує юристка Сумської ГО «Північна правозахисна група» Людмила Руденко.
Законом внесено зміни до деяких положень Закону «Про основи національного спротиву», а саме:
- до пункту першого частини третьої статті 3 Закону, в якій виключено обмеження виконання завдань територіальною обороною саме до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або/чи угруповання об’єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройної агресії проти України;
- до ч. 1 статті 20 Закону викладено в новій редакції: «Виконання завдань територіальної оборони здійснюється на всій території України включно з районами ведення воєнних (бойових) дій. Рішення про виконання завдань територіальної оборони в районах ведення воєнних (бойових) дій приймається Головнокомандувачем Збройних Сил України».
Добровільні формування територіальних громад є складовими територіальної оборони, тобто системи загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюються в мирний час та в особливий період із метою протидії воєнним загрозам, а також для надання допомоги в захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій.
До складу територіальної оборони входять:
- Сили територіальної оборони Збройних Сил України — комплектуються військовими за контрактом;
- добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ) — комплектуються на добровільній основі цивільними людьми. Відповідно до Закону України «Про основи національного спротиву» облік громадян України, які уклали договір добровольця територіальної оборони, здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Генштаб ЗСУ здійснює
керівництво теробороною.
Особа, яка виявила бажання стати членом
добровольчого формування, подає заяву на ім’я командира добровольчого
формування й інші відповідні документи. Контракт добровольця територіальної
оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка
подала заяву про членство у добровольчому формуванні, строком на три роки.
Підставами припинення контракту добровольця територіальної оборони, можуть бути:
• закінчення строку контракту;
• порушення умов контракту добровольця територіальної оборони або присяги добровольця територіальної оборони;
• заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту; призов (прийняття) на військову службу;
• укладення контракту про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, служби в правоохоронних органах;
• укладення контракту про проходження служби в державному органі спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України;
• незадовільний стан здоров’я добровольця територіальної оборони; наявність громадянства іншої держави.
На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача ЗСУ добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.