facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можуть людину зі статусом ВПО позбавити адресної допомоги, якщо вона купила коштовну річ

Дата публікації: 31.01.2022

Чи впливають коштовні покупки на щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам? Наприклад, якщо родина ВПО придбала друге легкове авто – чи позбавлять її державних виплат? У своїй консультації юрист-практикант Сумської громадської організації «Північна правозахисна група» Дмитро Мурач не лише відповідає на ці питання. Він також роз’яснює, в яких ситуаціях грошова допомога взагалі не призначається та чому її не варто плутати з нарахуванням субсидії.

Адресна допомога внутрішньо переміщеним особам – це один із видів соціальної допомоги, що надає держава людям, які залишили свої домівки, рятуючись від небезпеки, але не перетнули міжнародний кордон і лишилися на території України. При цьому категорія небезпеки у такому разі є не визначеною законодавцем. Але зазвичай це явище асоціюється з воєнними діями на території України і стосується тих випадків, коли люди залишають усе своє нерухоме майно, аби вижити. Однак право власності на таке майно, як і на будь-які, зокрема і коштовні покупки, залишається за особою. При цьому постає логічне запитання: чи впливають коштовні покупки на адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам?

Для початку необхідно зазначити, що ключовим нормативно-правовим актом у цьому разі є Постанова Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01.10.2014 № 505. Вона визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг.

У Постанові визначено, що сама грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім’ї. Її розмір не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства. А призначення і виплату грошової допомоги здійснює уповноважений орган за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї.

Однак  у Постанові визначено виключний перелік ситуацій, коли грошова допомога не призначається, а саме у разі, коли:

1. Будь-хто із членів сім’ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Однак це не стосується сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. 

2. Будь-хто з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

До вересня 2015 року наявність у володінні сім’ї двох або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів) дійсно була підставою для відмови у виплаті допомоги. Однак Постановою Кабміну № 636 від 26.08.2015 № 636 цю норму було виключено. Але досі це вводить в оману багатьох переселенців. Тож, підкреслюємо, що наявність нового або другого автомобіля у родині не впливає на виплату адресної допомоги. Також доволі часто люди плутають оформлення адресної допомоги ВПО та умови нарахування субсидії, в яких є особливості щодо сукупного доходу та коштовних покупок.

Так, грошова допомога не може бути призначена на члена сім’ї, якщо він:

  1. Перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення.
  2. Перебуває на повному державному утриманні у школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю.
  3. Відбуває покарання у місцях позбавлення волі.

Таким чином, чинне законодавство України не визначає наявність коштовних покупок як фактичну підставу щодо відмови внутрішньо переміщеній особі в наданні адресної допомоги з боку держави.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×