facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можуть студенти виїхати з України в умовах воєнного стану

Дата публікації: 22.06.2022

Виїхати за кордон на сьогодні можуть лише ті студенти, які навчаються у закордонних вишах. Однак і тут варто знати про деякі вимоги законодавства. Їх роз’яснює юрист Хмельницької громадської організації «Подільська правова ліга» Руслан Малий.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період НЕ підлягають здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, тобто студенти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Однак Кабмін своїм рішенням вніс зміни до Постанови від 27.01.1995 року №57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», де зазначив, що ця норма НЕ поширюється на студентів, тобто практично заборонив виїзд за кордон студентам українських вишів, окрім тих, хто вже розпочав там навчання.

Тобто виїхати за кордон можуть лише ті студенти, які навчаються у закордонному виші.

Держприкордонслужба України також затвердила перелік громадян, яким дозволено перетинати кордон, зокрема студентів і слухачів, які навчаються за кордоном.

Водночас Адміністрація Держприкордонслужби України своїм листом (№ 23-6855/0/6-22-вих. від 17.03.2022 р.) визначила, що документами, які підтверджують право на виїзд студента, який навчається за кордоном, може бути довідка з територіального центру комплектування та соціальної підтримки про тимчасову непридатність до військової служби (від 1 до 6 місяців).

Згідно з листом Головнокомандувача ЗСУ від 24.03.2022 № 300/1/С/962, щодо громадян України, які навчаються у закладах освіти за кордоном та на час оголошення мобілізації перебували на території України та не можуть в установленому порядку виїхати за межі України для продовження навчання, органами військового управління надано вказівку територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) стосовно призовників та військовозобов’язаних, яким надано відстрочку від призиву для продовження навчання, зокрема за кордоном, відповідно до частини 9, 15 статті 17 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та абзацу 18 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, у військово-облікових документах зробити відповідні записи щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією).

Згідно з листом Головнокомандувача ЗСУ від 03.04.2022 № 300/1/С/1079, визначено форму довідки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Тому для можливого перетину кордону необхідно звернутися до ТЦК та СП за місцем обліку та зробити запис у військово-обліковому документі щодо надання відстрочки від призову (призову за мобілізацією) і отримати дозвіл на перетин кордону від керівника відповідного ТЦК та СП – довідку про відстрочку, про тимчасову непридатність (від 1 до 6 місяців) до військової служби.

Загалом документами, що можуть підтвердити факт навчання в іноземному навчальному закладі є:

  • студентський квиток або студентська віза;
  • довідка з навчального закладу;
  • виклик на навчання або документ, що підтверджує право на тимчасове проживання в країні у зв’язку із навчанням.

Варто зазначити, що ці документи, якщо вони складені іноземною мовою, мають бути перекладені на українську мову з нотаріальним засвідченням правильності перекладу і підпису перекладача.

Отже, для виїзду за кордон здобувач освіти при собі повинен мати такі документи:
– документ, що надає право на перетин державного кордону (закордонний паспорт);
– документ, що підтверджує навчання за кордоном;
– довідку про відстрочку;
– військово-обліковий документ із записом щодо надання відстрочки від призову (призову за мобілізацією).


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×