facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можуть військовозобов’язані пересуватися Україною без дозволу військкомату (ОНОВЛЕНО+зразки документів)

Резонансу серед українців набула поширена 5 липня у медіапросторі  інформація* про те, що особи призовного віку, військовозобов’язані та резервісти відтепер зможуть виїжджати за межі місця проживання лише з дозволу військкомату. Тобто, аби виїхати зі свого району чи області, чоловіки, які підпадають під ці категорії, мають отримати довідку. Чому ця тема набула неоднозначності, і чи можуть таки військовозобов’язані пересуватися Україною без дозволів, Мережа правового розвитку розбиралися за допомоги юристки громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини»  Наталії Куликової.

На фото: Наталія Куликова – юристка ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини».

З метою впорядкування обліку переміщених осіб Генеральний штаб Збройних Сил України розробив Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час.

Тобто норма про дозвіл військкомату існує давно, ще з 1992 року, а саме в Законі України “Про військовий обов’язок та військову службу”, яким передбачено, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України – без дозволу відповідного керівника)” (ч. 4 ст. 37).

Хотілося б зазначити, що «воєнний час» – це не «воєнний стан». Воєнний час настає з моменту оголошення стану війни чи (!) фактичного початку воєнних дій і закінчується у день і час припинення стану війни (ч. 3 ст. 4 Закону України “Про оборону України”), тобто фактично з лютого 2014 року. І воєнний час триває вже понад 8 років. Дозвіл видається від 30 діб до року залежно від категорії субʼєкта. Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю. Тобто на сьогодні, у разі службової необхідності (відрядження) ви можете спокійно їхати без дозволу ТЦК та СП їхати за межі області, адже не змінюєте місце проживання.

Зверніть увагу, що опублікований порядок вказує, що дозвіл не потрібен особам, які вибувають зі свого міста на нове місце проживання та мають відмітку у військовому квитку про зняття з військового обліку.

Нагадаємо, що: 

Військовозобов’я́заний (п. 9 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу») — особа, яка перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. 

Призовники – особи, приписані до призовних дільниць. 

Резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Саме їм заборонено виїзд з місця проживання.

Важливо! Ст.29 Цивільного кодексу України визначає місце проживання фізичної особи. Місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.  Прохання не плутати з місцем реєстрації! Тобто особа може проживати, де завгодно.

Ст.37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлює, що виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України – без дозволу відповідного керівника) забороняється.

Тобто:

1. Заборона виїзду діє не для всіх чоловіків, а для тих, хто приписаний до призовних дільниць, проходить службу у резерві, перебуває в запасі.

2. Навіть ці особи можуть слідувати до місця проживання (до речі, законодавством не встановлено, яким саме чином особа повинна підтвердити місце проживання та кому). Таким чином, коли особа говорить, що військовозобов’язаний їде до певного місця проживання, це не є порушенням.

3. При порушенні призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, в тому числі заборони покидати місце проживання, вони будуть нести адміністративну відповідальність від 510 до 850 грн (ст.210 КУпАП). Протоколи складаються уповноваженими особами «військкоматів».

4. Законодавство не встановлює, що на блокпостах можна не пропускати всіх чоловіків і обмежити їх проїзд. До речі, законодавець не розділяє з цього питання заборони жінок та чоловіків, тому законодавство про заборону виїзду стосується і військовозобов’язаних жінок.  Якщо забороняють проїзд, то особа повинна отримати належно вмотивовану відмову, винесену відповідною посадовою особою, яка наділена таким правом та має право оскаржити цю відмову.

Офіційні коментарі: хронологія*

Ми відстежили коментарі офіційних осіб щодо цієї теми. І для розуміння ситуації розмістили їх у хронологічному порядку та з посиланнями на джерела.  

Генштаб, (офіційна Фейсбук-сторінка) 05.07.2022, близько 12:00):

«Шановні співгромадяни! Норма Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, який діє з 1992 року, передбачає, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. З метою впорядкування обліку переміщених осіб Генеральним штабом Збройних Сил України розроблено Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. Дозвіл видається від 30 діб до року, залежно від категорії субʼєкта. Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю. Просимо з розумінням ставитися до регуляторних заходів, продиктованих законами України, умовами воєнного стану і ведення війни. Разом служимо і працюємо на Перемогу!».

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний (Фейсбук-сторінка, 05.07.2022, близько 15:00):

«Шановні громадяни – призовники та військовозобов’язані!
Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі!
Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК.

Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося.

Порядок надання дозволу за посиланням».

Координаторка руху адвокатів ЗСУ Євгенія Рябека (коментар РБК-Україна, 05.07.2022, 15:11).

За її словами, у повідомленні Генштабу йдеться виключно про впорядкування обліку осіб, які змінюють саме місце проживання, місце реєстрації.
«Тобто це відбувається за тими законами, які в нас уже давно були ухвалені», – ствреджує Рябека.
Таким чином, особа, яка змінює місце проживання, повинна була звернутися – на той час – в військкомат, а сьогодні – до центру військового комплектування – знятися з обліку і поїхати стати на облік в новому місці, що не являється новим правилом.
«Можливо, опублікований документ трохи незрозуміло виписаний. Але, дійсно, мета така – щоби впорядкувати цей облік, щоби наші центри комплектування мали певний порядок. Тобто це більше внутрішній документ, але спільнота тлумачить його так, як хто зрозумів», – припускає Рябека.
Тобто, не йдеться про те, що для виїзду з міста, з області, з села до села чи з району до району треба брати дозвіл. Ні. Мова йде про те, коли особа змінює місце проживання або місце реєстрації.
«Сьогодні ще будуть відбуватись певні наради, щоби юридично впорядкувати цей документ та внести поправки для того, щоби він був більш правильний. Ніхто не хоче зупинити економіку, бізнес. Тобто такої мети не ставилось», – підсумувала координаторка руху адвокатів ЗСУ.

Президент України Володимир Зеленський (Телеграм-канал Президента, 5 липня, 20:16):

«Сьогодні в суспільстві виникло багато суперечок щодо рішення Генштабу ЗСУ щодо отримання певних дозволів для військовозобов’язаних, призовників і резервістів.  Я бачу, що є різні оцінки такого рішення, є нерозуміння та обурення. Доручив міністру оборони, начальнику Генштабу і Головнокомандувачу ЗСУ завтра доповісти мені всі деталі стосовно рішення про затвердження Порядку отримання дозволів. Прошу Генеральний штаб надалі не ухвалювати без мене подібних рішень».

Головнокомандувач ЗСУ (Телеграм-канал, 06.07.2022, 14:24).

“Сьогодні відбулося засідання Ставки Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України. На ньому, серед іншого, розглядалося питання, яке набуло широкого суспільного резонансу, – про Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час.

Підкреслюю, цей документ від початку стосувався винятково внутрішньої роботи ТЦК та СП і не створював зобовʼязань, обмежень прав і свобод громадян України. Попри це, його поява в мережі спричинила численні маніпуляції, різночитання і навіть незаконні дії із перешкоджання переміщенню громадян, що стало підставою для дискредитації Збройних Сил України та військово-політичного керівництва держави.

Тому Начальником Генерального штабу Збройних Сил України з метою недопущення подальших маніпуляцій довкола цього питання прийнято рішення про скасування дії Порядку з відправленням на доопрацювання.

Оновлений документ буде розроблено на основі змін до законів України та підзаконних нормативно-правових актів, які регулюють переміщення громадян в умовах воєнного стану. Наявна законодавча база не враховує реалій сьогодення та не забезпечує ефективних мобілізаційних механізмів…”.

*Першоджерелом інформації називають Запорізьку ОВА. Однак на вечір 05.07.2022 цього повідомлення на сайті Запорізької ОВА (вже?) не було.

**Ми продовжуємо стежити за розвитком ситуації і обов’язково повідомимо вас про неї на нашому сайті. Стежте за оновленням матеріалу.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×